Powieść obyczajowa "Lesio" (1973) Joanny Chmielewskiej składa się z trzech opowiadań, które łączy postać głównego bohatera - roztargnionego architekta o romantycznej duszy, pracującego w warszawskim biurze projektów Lesia Kubackiego. Jego beztroskie podejście do życia często przysparza mu kłopotów i powoduje niezrozumienie wśród kolegów z pracowni architektonicznej.
"Lesio" jest powieścią o charakterze humorystycznym, satyrą na warunki życia w latach 60. PRL-u, razem z jego brakami i niedogodnościami.
Joanna Chmielewska (Irena Barbara Kuhn z domu Becker, 1932-2013) - pisarka, autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł inżyniera architekta. Pracowała m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej "Blok", w Energoprojekcie, w Biurze Projektów "Stolica". Brała udział w budowie Domu Chłopa.
Debiutowała w 1958 roku na łamach czasopisma "Kultura i Życie" jako prozaik. Przez pewien czas pisała w "Kulturze i Sztuce" na tematy związane z architekturą wnętrz. W 1964 roku wydała sensacyjną powieść "Klin". Od 1970 roku zajmowała się wyłącznie twórczością literacką. Łączny nakład jej powieści w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy.
kk
Lektury Jedynki. "Lesio" Joanny Chmielewskiej - Jedynka - polskieradio.pl