Na te pytania odpowie w audycji "Przystanek Historia" dr Rafał Sierchuła z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.
Poza tym w audycji:
- partia władzy w PRL na licencji Moskwy,
W tym roku minęło 30 lat od wyprowadzenia sztandaru Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej na XI ostatnim Zjeździe PZPR. Ostatecznie doszło do samorozwiązania tej partii. PZPR powstała w grudniu 1948 roku z połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej.
PZPR, jak podkreślają badacze epoki, de facto była strukturą organizacyjną, zarządzającą państwem we wszystkich dziedzinach życia, sprawowała władzę absolutną. PRL była jej własnością.
Jaki był zatem jej rzeczywisty status w relacjach z Moskwą? W czym przejawiała się jej podległość wobec Kremla? Dlaczego najbardziej wyrazistym przykładem tych relacji była Konstytucja PRL z 1952 roku, a później jej nowelizacja w 1976 roku?
O tym w audycji opowie prof. Jerzy Eisler - Dyrektor Oddziału IPN w Warszawie.
- książka: Gergely Pongrátz "Zaułek Corvina 1956",
Zaułek Corvina to najbardziej znany zbrojny oddział powstańców walczący przeciwko wojskom sowieckim podczas rewolucji na Węgrzech w 1956 roku. Dołączył do niego Gergely Pongratz, jeden z bojowników o suwerenność Węgier. Książa to jego osobiste wspomnienia.
Autor po wybuchu rewolucji 23 października, wraz z pięcioma braćmi, przyłączył się do zaułka Corvina, gdzie wybrano go na głównego dowódcę. Po stłumieniu rewolucji opuścił kraj, mieszkał w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku na stałe powrócił na Węgry. Jego wspomnienia ukazały się w Chicago w 1982 roku, a na Węgrzech po raz pierwszy siedem lat później.
Rozmowa z byłym ambasadorem Węgier w Polsce Akosem Engelmayerem.
- Było, będzie, czyli polecamy artykuły na portalu przystanekhistoria.pl w recenzji Jarosława Tęsiorowskiego oraz prezentujemy wybrane wydarzenia organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN wypożyczy Raport Stroopa Muzeum Getta Warszawskiego. IPN podpisał umowę określającą zasady przekazania oryginału Raportu Jurgena Stroopa w depozyt wystawy stałej budowanego Muzeum Getta Warszawskiego; Węgierski mąż stanu na kartce pocztowej. 10 listopada 2020 r. Poczta Polska wprowadza do obiegu wyjątkową kartkę pocztową upamiętniającą wybitnego węgierskiego polityka, który odegrał ważną rolę w budowaniu najnowszych stosunków polsko-węgierskich - Pála Telekiego; Międzynarodowy konkurs "Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie" pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej).
Na audycję "Przystanek historia" w środę (18.11) po godz. 19.00 zaprasza Dorota Truszczak.
kk
Armia Ochotnicza - fenomen wojny Polaków z bolszewikami w 1920 roku - Jedynka - polskieradio.pl