Wystawa pamięci Wieńczysława Glińskiego

Data publikacji: 30.11.2012 13:28
Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 17:55
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wieńczysław Gliński
Wieńczysław Gliński, Autor - youtube/NarilkaTarrant

POSŁUCHAJ

Wystawa pamięci Wieńczysława Glińskiego

Wieńczysław Gliński będzie bohaterem wystawy fotograficznej, która zostanie otwarta w Warszawie, w poniedziałek, w budynku teatru Polskiego Radia przy okazji przyznania Wielkich Splendorów, nagród Teatru Polskiego Radia.

Autorem wystawy jest Katarzyna Wasilewska, dziennikarka Polskiego Radia, córka Wieńczysława Glińskiego, która oprowadzała po nie Magdę Mikołajczuk.

Wieńczysław Gliński od 1945 był związany z Teatrem Polskiego Radia. Wystąpił między innymi w "Ping-pongu z Salomeą" Abramowa w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego, "Zrzędności i przekorze" Fredry w reżyserii Waldemara Modestowicza i "Potopie" Sienkiewicza w reżyserii Janusza Kukuły. Słuchacze pamiętają go też ze słuchowiska "Opowieść" według Josepha Conrada. Zagrał w nim 1300 ról. W 2004 roku Wieńczysław Gliński otrzymał Honorowego Wielkiego Splendora - nagrodę przyznawaną przez Teatr Polskiego Radia za całokształt kariery artystycznej. W latach 60-tych został dwukrotnie nagrodzony Srebrną Maską w plebiscycie "Ekspressu Wieczornego" na najpopularniejszych aktorów telewizyjnych. W 1987 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Grał między innymi w filmach: "Kanał", "Orzeł", "Kapelusz pana Anatola", "Jak być kochaną", "Marysia i Napoleon", "Czas nadziei" oraz "Wszyscy święci". Występował też w "Kabarecie Starszych Panów". W ubiegłym roku zagrał w "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta. Miał 87 lat.

Wieńczysław Gliński urodził się 10 maja 1921 roku w Astrachaniu w Związku Radzieckim. W czasie II wojny światowej studiował w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej i był żołnierzem Armii Krajowej. Pod pseudonimem "Antek" służył w grupie nr 6 kontrwywiadu Okręgu Warszawskiego przy Komendzie Głównej ZWZ AK. Aresztowany w czasie łapanki, trafił do obozu koncentracyjnego w Majdanku.

Po wojnie zdał eksternistyczny egzamin aktorski i w tym samym roku zadebiutował na scenie teatralnej. Na ekranie debiutował w 1955 roku w roli głównej w filmie "Sprawa pilota Maresza". Od 1946 roku do 1990 grał w teatrach warszawskich - Polskim, Komedii oraz Narodowym. Zmarł 8 lipca 2008.

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.