Ryszard Wolański "Bodo. Już taki jestem zimny drań"

Data publikacji: 12.06.2012 16:33
Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 07:38
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Emilian Kamiński
Emilian Kamiński, Autor - Wojciech Kusiński/PR

POSŁUCHAJ

"Bodo. Już taki jestem zimny drań" - odcinek 1.

POSŁUCHAJ

"Bodo. Już taki jestem zimny drań" - odcinek 2.

POSŁUCHAJ

"Bodo. Już taki jestem zimny drań" - odcinek 3.

POSŁUCHAJ

"Bodo. Już taki jestem zimny drań" - odcinek 4.

POSŁUCHAJ

"Bodo. Już taki jestem zimny drań" - odcinek 5.

POSŁUCHAJ

"Bodo. Już taki jestem zimny drań" - odcinek 6.

POSŁUCHAJ

"Bodo. Już taki jestem zimny drań" - odcinek 7.

POSŁUCHAJ

"Bodo. Już taki jestem zimny drań" - odcinek 8.

To książka o wielkiej karierze i jej dramatycznym, przedwczesnym końcu. Czyta Emilian Kamiński.

Eugeniusza Bodo znamy z piosenek "Umówiłem się z nią na dziewiątą" i "Już taki jestem zimny drań". Jego życie było niekończącym się pasmem artystycznych sukcesów. Aż do wojny, która dramatycznie zmieniła jego losy.
Bodo zmarł z wycieńczenia w sowieckim łagrze, o czym w Polsce bardzo długo się nie mówiło. W tej książce po raz pierwszy możemy poznać całą tragiczną prawdę o losach wielkiego artysty.
Jego ojciec był Szwajcarem, a matka polską szlachcianką. Naprawdę nazywał się Bohdan Eugenie Junod i urodził się w Genewie. Jego kariera rozpoczęła w 1921 roku od występów na scenie. W filmie zagrał w 1925 roku i od tamtej pory aż do wybuchu wojny z kinem się nie rozstawał.  U jego boku, na scenie i w filmie występowały piękne kobiety: Zula Pogorzelska, Jadwiga Smosarska, Elna Gistedt, Nora Ney...
Autor z niezwykłą starannością zgromadził materiały, dzięki którym poznajemy całą artystyczną drogę Bodo i jego scenicznych partnerów oraz partnerek (duży plus za notki o każdym z nich). Mamy więc przegląd przez całą historię międzywojennego kina, kabaretu, rewii. Unikalne wspomnienia ludzi, którzy znali Eugeniusza Bodo budują portret nietuzinkowego artysty, który braki wykształcenia nadrabiał pracą i wielkim talentem. Plakaty i fotosy filmowe, zdjęcia ze scen, na których występował Bodo, przedruki prasowe, okładki gazet, płyt, programów - to wszystko tworzy wyjątkowy klimat artystycznego świata przedwojennej Polski. I pokazuje, jak wielką, błyskotliwą karierę zrobił artysta.

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.