- Nie chcieliśmy, żeby to był poradnik. Na początku chodziło o coś zupełnie innego. Pomysłodawcą książki, która miała być książką głównie merytoryczną o tym, jak i co mówi się o miłości jest mąż, który pomyślał, że dobrze byłoby, gdyby to dostało również aspekt psychologiczny - mówi w audycji "Twarzą w twarz" Lucyna Kirwil. - Równie dobrze ta książka mogłaby powstać z rozmowy osób niezwiązanych relacją małżeńską - dodaje i zaznacza olbrzymi wkład i rolę socjolog Karoliny Oponowicz.
Jerzy Bralczyk dodaje, że chcieli uniknąć nie tylko tego, żeby książka była traktowana jako poradnik czy podręcznik, ale także tego żeby to była historia o nich. - Nie chcieliśmy, żeby zawierała dużo prywatności, ale pojawiła się ona niejako z konieczności, bo kiedy mówi się o takich sprawach, odwołuje się człowiek do swoich doświadczeń - mówi profesor. - Natomiast nam chodziło bardziej o pewną refleksję językową, psychologiczną, nad rzeczami ważnymi, nad tym, jak się mówi o emocjach i o tym najważniejszym chyba uczuciu, jak się je wyraża, nazywa - dodaje.
Skąd pomysł na książkę? Nad którym rozdziałem pracowało się małżeństwu najtrudniej? Jak się kłócić, żeby się nie ranić? Czy należy mówić publicznie o seksie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: "Twarzą w twarz"
Prowadzi: Magdalena Mikołajczuk
Gość: prof. Jerzy Bralczyk (językoznawca), dr Lucyna Kirwil (psycholog)
Data emisji: 30.05.2018
Godzina emisji: 20.17
kh
Czym jest miłość? - Jedynka - polskieradio.pl