"W związku z otrzymanymi sygnałami o pojawieniu się fałszywych biletów na spektakl "Hamlet" Williama Szekspira w reżyserii Jana Englerta uprzejmie informujemy, że jedynym oficjalnym sprzedawcą biletów na to przedstawienie jest Teatr Narodowy. Zalecamy ostrożność w podejmowaniu decyzji o zakupie biletów i korzystanie z oficjalnych kanałów rezerwacji i sprzedaży" - poinformował Teatr Narodowy.
Pożegnanie Jana Englerta z Teatrem Narodowym
"Hamlet" to ostatnie przedstawienie wystawiane na scenie Teatru Narodowego w reżyserii Jana Englerta, jego pożegnanie z widzami. Aktor, reżyser, pedagog dołączył do zespołu Teatru Narodowego w 1997 roku, od 2003 roku był dyrektorem artystycznym, a następnie zastępcą dyrektora ds. artystycznych. Na początku marca Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, powołała Jana Klatę na stanowisko dyrektora narodowej sceny.
- To nie sytuacja, w której się znalazłem, wywołała we mnie "Hamleta". Ja go chciałem zrobić. Oczywiście, zmiany, które mnie dotknęły, miały wpływ na to, jak ja czytam obecnie dzieło Szekspira. Nie znaczy to jednak, że narzucę tę interpretację widzowi. Wszyscy nosimy w sobie dylemat Hamleta - być albo nie być. Czy być zwykłym zjadaczem chleba, "wydalaczem", pozwolić sobą manipulować, zajmować się przyjemnościami i zarabianiem pieniędzy, czy być kimś więcej? Kim? Każdy wybiera sam - powiedział Jan Englert w rozmowie z dziennikarką kulturalną radiowej Jedynki Martyną Podolską.
"Hamlet" - arcydzieło teatru elżbietańskiego
Napisany na przełomie XVI i XVII wieku "Hamlet" to jeden z najbardziej znanych dramatów, arcydzieło teatru elżbietańskiego. Jest jednym z najczęściej granych utworów teatralnych; to z niego pochodzi jeden z najpopularniejszych monologów, zaczynający się od słów "Być albo nie być".
Akcja sztuki Williama Szekspira rozgrywa się na zamku króla Danii w Elsynorze. Rozpoczyna się po nagłej śmierci króla Hamleta. Na tron wstępuje jego brat Klaudiusz, który żeni się z wdową po Hamlecie - królową Gertrudą. Do kraju wraca z Wittenbergi zrozpaczony syn zmarłego króla, również Hamlet. Objawia mu się Duch Ojca, który wyznaje księciu, że za jego śmierć odpowiedzialny jest Klaudiusz. Nakazuje mu go pomścić. Hamlet postanawia odkryć prawdę, w tym celu przybiera pozę niezrównoważonego psychicznie szaleńca.
"Hamlet" Jana Englerta - kontrowersje wokół obsady
Rola Hamleta - ze względu na objętość tekstu, dużą ekspresję i bogatą osobowość postaci - uważana jest za sprawdzian dojrzałości i umiejętności aktorskich. Jan Englert powierzył ją... debiutującemu na narodowej scenie Hugo Tarresowi. W roli Ofelii obsadzona została Helena Englert - córka reżysera. Z kolei królową Gertrudę zagra jego żona - Beata Ścibakówna. Te decyzje wywołały spore kontrowersje, podzieliły środowisko teatralne. W roli Klaudiusza zobaczymy Mateusza Kmiecika.
kk
"Hamlet" w Narodowym. Spektakl tak popularny, że pojawiły się fałszywe bilety - Jedynka - polskieradio.pl