– Twórca piosenek poprzedził każdy z odcinków dowcipnym komentarzem, w którym odwołuje się do doświadczeń z tamtych lat. Nie zabraknie również wspomnień Piotra Fronczewskiego – mówi Maria Szabłowska, autorka cyklu.
Andrzej Korzyński, wybitny kompozytor muzyki filmowej i wielu przebojów był także uważnym obserwatorem kultury dyskotekowej, która rozkwitła w Polsce w czasach schyłkowego PRL-u. - Daleko jeszcze było do pierwszych przegranych przez PZPR wyborów, ale obyczaje zmieniały się szybko, nastąpił czas bazarów, piractwa kasetowego, narodziła się "piosenka chodnikowa" - mówi Maria Szabłowska z radiowej Jedynki.
- Z tych obserwacji zrodziła się postać Franka Kimono – najsłynniejszego DJ’a tamtych czasów. Korzyński napisał muzykę i teksty piosenek, ale nie bardzo wiedział, kto ma je zaśpiewać. I nie miał czasu o tym myśleć, bo był zajęty nagrywaniem piosenek do filmu o Panu Kleksie. Pewnego wieczoru w studiu Polskiego Radia, po zakończeniu kolejnej sesji nagraniowej, Korzyński poprosił Pana Kleksa, czyli Piotra Fronczewskiego, by spróbował wcielić się w postać DJ’a. Piotr nie był pewny, czy mu przystoi grać takiego faceta, ale gdy zachęcił go do tego sam Gustaw Holoubek, Fronczewski spróbował. Niektórzy do dziś nie wierzą, że Pan Kleks i Kimono to ten sam aktor – wyjaśnia dziennikarka muzyczna Jedynki.
Franek Kimono stał się jedną z popularniejszych postaci czasów transformacji. Wiele cytatów z jego piosenek – opublikowanych na płytach „Franek Kimono” (1984) i „Na progu raju” (1986) – weszło do języka potocznego („Po dobrej wódzie lepszy jestem w dżudzie”; „Na bramce stoję, nikogo się nie boję”, „Ciosy karate ćwiczyłem z bratem”). Choć pojawił się właściwie przez przypadek, to bardzo szybko znalazł na pierwszym miejscu listy przebojów Programu 1 Polskiego Radia, o czym Fronczewski dowiedział się od swoich córek.
- W kolejnych wydaniach "Muzycznej Jedynki" będziemy prezentować piosenki Franka Kimono z czasów transformacji ustrojowej z archiwum Andrzeja Korzyńskiego, niektóre z nich prawie nieznane. Wszystkie z nich są obyczajową kroniką tamtych "słusznie minionych czasów" - dodaje Maria Szabłowska. A więc "Franek Kimono, czyli drugie wejście smoka".
Cyklu 22 miniatur "Znowu razem" można słuchać w Programie 1 Polskiego Radia w paśmie "Muzyczna Jedynka" od 5 października do 4 listopada od poniedziałku do piątku o godz. 14.50.
Mat.promocyjne
"Znowu razem" - Korzyński&Fronczewski reaktywacja w Programie 1 - Jedynka - polskieradio.pl