- W 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, musiało pojawić się wydawnictwo, które uczci pamięć tych, którzy walczyli o Polskę, a nawet zginęli dla Polski. Premierowy album "Żeby Polska była Polską" wpisuje się w kontekst patriotycznej działalności Polskiego Radia, które nie tylko kultywuje pamięć o wydarzeniach i osobach z przeszłości Ojczyzny, ale również uczy współczesnej historii - podkreśla Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.
Zespół redaktorów Archiwum Polskiego Radia, pod kierownictwem dyrektor Elżbiety Berus-Tomaszewskiej, przygotował album będący refleksją - w formie dźwięku i obrazu - nad realiami tamtego trudnego czasu, który przyniósł Polakom wiele cierpień. - Przypadająca w tym roku 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce jest okazją do refleksji nad trudną drogą naszego Narodu ku wolności i niepodległości. Stan wojenny przyniósł rodakom wiele cierpienia, jednocześnie zaprzepaszczając nadzieje na rychłe nadejście demokratycznych zmian, związanych z powstaniem w 1980 roku NSZZ "Solidarność" - mówi dyrektor Elżbieta Berus-Tomaszewska.
Od rękopisów kazań po zdjęcia miejsc męczeństwa
Na publikację składają się dwie płyty oraz ponad 120-stronicowa część ikonograficzna, opatrzona komentarzem.
Pierwszą z płyt otwiera utwór Włodzimierza Korcza z tekstem Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską", którego tytuł posłużył za nazwę wydawnictwa. Na krążku znajduje się też m.in. słuchowisko "Raport o stanie wojennym" - nagranie Teatru Polskiego Radia z 2012 roku - o walce z terrorem władzy komunistycznej. Powraca tu wątek ludzkiego sumienia przeciwstawionego jawnego i bezwzględnemu żywiołowi okrucieństwa fundowanego Polakom przez komunistyczne władze.
Druga płyta poświęcona jest przede wszystkim działalności religijno-społecznej oraz męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Jest tu m.in. nagranie mniej znanego, jednego z ostatnich kazań wygłoszonych przez kapelana "Solidarności" w październiku 1984 roku. To wykład moralnego nauczania ks. Popiełuszki - katecheza sumienia połączonego z wolnością wewnętrzną.
Historia na wyciągnięcie ręki
Na płycie znalazła się również relacja z tzw. procesu toruńskiego oprawców ks. Jerzego, w tym mowa późniejszego premiera RP, mecenasa Jana Olszewskiego - oskarżyciela posiłkowego i pełnomocnika rodziny duchownego. Krążek ten zamyka przemówienie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z uroczystości przekazania odznaczenia matce błogosławionego.
Wymiar wolnościowych dążeń Narodu w czasie stanu wojennego wyraża część ikonograficzna publikacji. Znajduje się tutaj odwołanie do bogatych zbiorów archiwalnych Polskiego Radia związanych z 13 grudnia 1981 roku. Prezentowane w tej części albumu zdjęcia są relacją ze strajków - m.in. w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Lublinie - a także stanowią zapis codzienności rodaków w stanie wojennym.
CD 1:
01 - "Żeby Polska była Polską"
02 - "Piosenka dla córki"
03 - "Raport o stanie wojennym"
04 - Lech Kaczyński - fragment przemówienia w 25 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
CD 2:
01 - Zwycięstwo księdza Jerzego. Rozmowy z Grzegorzem Piotrowskim
02 - Proces o zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki - akt oskarżenia
03 - Drugi dzień procesu - zeznaje Leszek Pekala
04 - Ósmy dzień procesu - zeznaje Grzegorz Piotrowski
05 - Proces o zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki - wyrok
06 - Henryk Grynberg - "Nie ukrzyżowaliby"
Premiera handlowa albumu "Żeby Polska była Polską" - w piątek 10 grudnia 2021 r. Wydawcą albumu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Album dostępny w sklepie Polskiego Radia.
mat. pras./rk
"Żeby Polska była Polską" - wyjątkowy album Polskiego Radia - Jedynka - polskieradio.pl