Festiwal był pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez kompozytorów Rzeczpospolitej.
Podczas imprezy muzykę cerkiewną wykonały chóry bez względu na narodowość i wyznanie - a więc chóry świeckie, wyznawcy prawosławia, katolicy, grekokatolicy, staroobrzędowcy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu. Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 1982 roku.
W przesłuchaniach konkursowych w tym roku nie było polskich wykonawców. Wzięło w nich udział dziewięć chórów zagranicznych z Łotwy, USA, Rumunii, Mołdawii, Estonii, Bułgarii, Grecji, Ukrainy i Kazachstanu.
Poza przesłuchaniami zaplanowano także trzy koncerty tematyczne. Koncert inauguracyjny poświęcony był muzyce Krzysztofa Pendereckiego w związku z 90. rocznicą jego urodzin, a wystąpił podczas niego chór Filharmonii Narodowej w Warszawie. Drugi to prezentacja muzyki cerkiewnej Białorusi w wykonaniu chóru "Concordia", założonego przez białoruskich uchodźców i działającego w Warszawie jako Chór Wolnej Białorusi. W trzecim muzykę chóralną Kazachstanu zaprezentował państwowy chór z Astany, który wystąpił też w części konkursowej festiwalu.
Mat. promocyjne
42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" - Jedynka - polskieradio.pl