Za nami 26. Piknik Naukowy pod hasłem "Rewolucje naukowe" [WIDEO]

Data publikacji: 31.05.2023 21:00
Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 22:12
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
25. Piknik Naukowy 2022 był pełen atrakcji
25. Piknik Naukowy 2022 był pełen atrakcji, Autor - Cezary Piwowarski/Polskie Radio
Egzoszkielet, który z każdego z nas może zrobić superbohatera, ping-pong z baniek mydlanych, robot Kopernik, z którym było można porozmawiać, a do tego pokazy naukowe na najwyższym światowym poziomie. W sobotę 27 maja odbył się Piknik Naukowy - w dniu wydarzenia obecni byliśmy na miejscu, na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Motywem przewodnim tegorocznego Pikniku były rewolucje naukowe, a centralną postacią - Mikołaj Kopernik, który dokonał jednego z największych naukowych przełomów w historii ludzkości, burząc dotychczasowe wyobrażenie o wszechświecie. Aktualnie obchodzimy rok Mikołaja Kopernika w związku z 550-leciem jego urodzin. Organizatorami wydarzenia są Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.

Organizatorzy przygotowali szereg stanowisk umożliwiających poznawanie fascynujących zjawisk, nowych odkryć i wynalazków, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Było można poznać robota Kopernika, który porozumiewa się ze światem za pomocą modelu językowego – GPT3 (Generative Pre-trained Transformer). Chat GPT oparty jest na 20 miliardach parametrów, a pełny model GPT3, z którego korzysta ten robot, ma 175 miliardów! Fani scenicznych pokazów naukowych mogli liczyć na spektakularne występy oraz rozmowy z prowadzącymi.

Wideo-podsumowanie 26. Pikniku Naukowego:

(YouTube/Polskie Radio)

Na naszej antenie wielokrotnie informowaliśmy o atrakcjach Pikniku Naukowego.

26 maja w "Ekspresie Jedynki" w godz. 15.00-18.00 pojawił się materiał reporterski zapraszający na Piknik Naukowy.

Ponadto w "Ekspresie Jedynki" od 22 do 26 maja przeprowadziliśmy Konkurs dla Słuchaczy. Rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce podczas Pikniku, na zakończenie audycji "Jedyne takie miejsce".

27 maja, w dniu Pikniku Naukowego, gośćmi "Wolnej soboty z Jedynką" w godz. 6.00-9.00 byli przedstawiciele organizatorów Pikniku Naukowego - Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik.

Tego dnia część audycji prowadziliśmy ze Stadionu Narodowego, gdzie powstało nasze plenerowe studio. Były to "Jedyne takie miejsce" w godz. 9.00-12.00 oraz "Jedynka dzieciom" w godz. 17.00-18.00. Co godzinę od 7.00 do 20.00 na naszej antenie pojawiały się relacje i materiały reporterskie z miejsca wydarzeń.

Program 1 Polskiego Radia przygotowuje także własne pokazy i wydarzenia, które będą się odbywać w okolicy naszego plenerowego studia:

Gimnastyka Poranna – Rewolucja naukowa w gimnastyce
Prowadzi: Piotr Galus

Zdrowe ciało to dobrze naoliwiony (odżywiony) i ruchomy (sprawny) aparat ruchu. Czy w treningach i dbaniu o siebie czeka nas rewolucja związana z odkryciami naukowymi? Odkrycia naukowe są z powodzeniem wykorzystywane w świecie sportu na całym świecie, a dzięki dostępności technologii przedostają się do klubów fitness i gabinetów dietetyków.

Podczas Pikniku zademonstrujemy i opowiemy o najnowocześniejszym sprzęcie wykorzystującym elektrostymulację do treningów i sprawdzenia składu ciała:
- Pokażemy na żywo trening EMS;
- Chętnym sprawdzimy skład ciała.

Elektrostymulacja to nie tylko szybki trening, to także wsparcie w rehabilitacji.

Eureka – Pokaz robotów
Prowadzi Artur Wolski

Planeta Robotów - obecna na Pikniku Naukowym, w czasie 20-minutowego pokazu, zaprezentuje jak wspólnie zbudować i zaprogramować wymarzone roboty, skonstruujemy także niepowtarzalne budowle z klocków.

Celem Planety Robotów jest zaszczepienie pasji do nauki już u najmłodszych. W swojej działalności Planeta Robotów skupia się na organizacji kreatywnych zajęć pozalekcyjnych z robotyki i programowania, wykorzystując przy nich złożone środowisko do ogólnego nauczania STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Pokaz poprowadzi red. Artur Wolski - komentator naukowy Programu 1 Polskiego Radia. Planetę Robotów będzie reprezentował m.in. Daniel Mikołajczyk.

Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę, 27 maja, w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie, wstęp jest bezpłatny.

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.