Nie tylko politycy zdali egzamin w ostatnich dwóch tygodniach. Zdali go wszyscy Polacy - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Oprócz niej w programie gościli Andrzej Dera (PiS) i Janusz Zemke (europoseł SLD). - W przeciwieństwie do niektórych hierarchów, którzy głosili z ambony, że spadł nie ten samolot co trzeba - mówili.
Najtrudniejszy okres przez partiami, które aby zarejestrować kandydata na prezydenta, muszą zebrać po 100 tys. głosów. - Trzeba dotrzeć indywidualnie do każdego z wyborców - mówił Zemke. - Partie, które nie posiadają rozbudowanych struktur krajowych, mogą mieć z tym problem - dodał.
- Atmosfera podczas wyborów będzie zależała również od zachowania mediów - mówi Kidawa-Błońska. - Na zaostrzenie kampanii wyborczej może mieć wpływ udział w wyborach Jarosława Kaczyńskiego - dodaje Zemke.
Jakie ustawy są ważne?
Kidawa-Błońska powiedziała, że przed parlamentem do uchwalenia ważne ustawy - reforma służby zdrowia oraz finanse publiczne.
- Polska za nieco ponad rok przejmuje przewodnictwo w UE. Robimy to pierwszy raz. Następny raz będzie za 13 lat - powiedział Janusz Zemke. Nawołuje, aby nie zmarnować pozostałego czasu.
- Nie może dojść do sytuacji, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w czasie, kiedy Polska obejmie przewodnictwo UE - mówi Zemke. Sugeruje, aby wybory odbyły się na wiosnę. Złym rozwiązaniem byłoby, jeżeli kampania i wybory miały miejsce jesienią.
Politycy zgadzają się, że znowelizowana ustawa o IPN, której proces legislacyjny właśnie trwa, powinna zejść na plan dalszy. - W nowej ustawie są błędy - mówią zgodnie. Może podzielić polityków.
W przypadku komisji śledczych - powinny one w najbliższym czasie pokazać efekty swojej pracy i przygotować stosowne raporty.
Politycy zalecają też, aby jak najszybciej wyjaśnić śledztwo związane z katastrofą pod Smoleńskiem. - W ludziach narastają emocje. Pojawiają się niedomówienia i spiskowe teorie - mówią.
Prowadził Wojciech Mazowiecki
Odstawić na bok ustawę o IPN. Za rok Polska przewodzi w UE - Jedynka - polskieradio.pl