Jak podkreślają eksperci zawsze warto oszczędzać pieniądze. Szczególnie w sytuacji, gdy niepewny jest los systemu emerytalnego. Duże, praktycznie nieograniczone możliwości lokowania zgromadzonych środków dają fundusze inwestycyjne, wyjaśnia Rafał Madej z PKO TFI.
- Możemy inwestować wierząc w rozwój naszej lokalnej gospodarki, gospodarek w naszym regionie, rozwój rynków Azji czy też w dalszy wzrost cen surowców. Dzisiaj nie posiadając szczególnie dużej wiedzy i dużych pieniędzy możemy korzystać z globalizacji rynków finansowych na świecie i możliwości jakie ten rynek nam oferuje.
Fundusze inwestycyjne mogą być też formą prezentu, choć może nie najbardziej finezyjną - mówi Tomasz Publicewicz z firmy Analizy Online.
- Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oferują możliwość otworzenia rejestru na dziecko, czy na małoletniego. Jest to świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą inwestować na przyszłość, aby dziecko mogło się uczyć na dobrej uczelni lub dla dziadków, którzy nie bardzo wiedzą co zrobić z pieniędzmi i chcieliby na przykład zainwestować w przyszłość swoich wnucząt.
Co także warto podkreślić, fundusze są pewnego rodzaju wytrychem, który pozwala odroczyć w czasie zapłacenie podatku od zysków kapitałowych - przyznaje Rafał Madej.
- Dopóki naszych wpłaconych środków nie zechcemy wypłacić, a fundusze powinny być długoterminową inwestycją, nie ponosimy żadnych kosztów podatkowych. Dopóki wpłacamy i inwestujemy aktywnie nasze środki nie ma żadnych obciążeń natury podatkowej.
Fundusze dają także możliwość zmieniania strategii inwestycyjnej, np. z agresywnej, na bardziej bezpieczną, bez płacenia podatku, wyjaśnia Michał Macierzyński z PKO BP.
- Jeżeli jest to fundusz parasolowy, pod którym są różnego rodzaju fundusze, to zamieniając jeden na drugi, gdy na przykład idzie zła koniunktura na rynku albo gdy chcemy zachować część tych pieniędzy - nie zapłacimy podatku Belki.
Inwestując w fundusze nie ponosimy także dodatkowych kosztów, jak chociażby otwarcia i prowadzenia rachunku maklerskiego. Pobierane są jedynie prowizje, które można obniżyć korzystając z internetowego dostępu do konta. Żeby rozpocząć inwestycje wystarczą niewielkie kwoty, podkreśla Macierzyński.
- Wystarczy 50 czy 100 złotych, a więc każdy może to zrobić. Fundusze inwestycyjne dają dużo możliwości. Oczywiście trzeba pamiętać o ryzyku, trzeba z tego korzystać rozsądnie, ale jeżeli o tym się wszystkim pamięta można liczyć na sowite zyski.
Inwestuj z głową! odc. 15 - Jedynka - polskieradio.pl