- To ogromne niepowodzenie w walce z ociepleniem klimatycznym - mówi Agata Hinc z Cenrum Strategii Europejskiej demosEUROPA. Okazuje się, że wszystkie mechanizmy, narzędzia, które do tej pory były stosowane, nie sprawdziły się: nie udało się zmniejszyć emisji CO2 ani w skali globalnej, ani w skali europejskiej.
Najwięcej dwutlenku węgla emitują gospodarki wschodzące, a zwłaszcza Chiny, które pod tym względem przebiły Stany Zjednoczone już w 2007 roku. Co więcej, produkują blisko 2 razy więcej niż cała Unia Europejska!
Ranking w przeliczeniu na jednego mieszkańca wygląda nieco inaczej: przeciętny Chińczyk emituje 4 razy mniej niż przeciętny Amerykanin, tzn. przypada na niego ok. 5 ton CO2, podczas gdy na jednego mieszkańca USA - aż ok. 20 ton.
Jak podaje nasz ekspert, oba kraje przestawiają się jednak wyraźnie na tory niskoemisyjne. Mają zamiar zainwestować np. w samochody elektryczne.
Do 2015 roku Stany Zjednoczone planują wprowadzić na rynek ok. miliona samochodów elektrycznych. W Chinach, zgodnie z prognozami, w 2020 roku ma ich już być 5 milionów. - Te państwa widzą, że to są nowe rynki, które potencjalnie mogą przynieść profity w przyszłości i jednocześnie ograniczają emisję CO2 - mówi gość Jedynki. - To jest idealne połączenie.
Polska na liście największych producentów dwutlenku węgla zajmuje 20 miejsce.
Rozmawiała Justyna Golonko.
(AK)
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Niechlubny światowy rekord" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Niechlubny światowy rekord - Jedynka - polskieradio.pl