Tydzień dla oszczędzania: Jak zaplanować swoje finanse, odc. 1

Data publikacji: 21.10.2011 08:40
Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 08:40
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

POSŁUCHAJ

Tydzień dla oszczędzania: Jak zaplanować swoje finanse, odc. 1

Jeżeli wydajemy więcej niż zarabiamy i nie posiadamy płynności finansowej, czyli nie mamy grosza w portfelu, to jest ostatni moment, aby usiąść i rzetelnie opracować domowy budżet.

Dziś na naszej antenie rozpoczynamy cykl audycji poświęconych oszczędzaniu pieniędzy. Chcemy Państwa zachęcić do rozsądnego gospodarowania domowym budżetem, by znalazła się w nim także pozycja "oszczędności".

Właściwie w jakim celu powinniśmy planować swoje finanse osobiste, domowe?

Norbert Konarzewski z Fundacji Kronenberga: Powinniśmy wiedzieć, jakie mamy wydatki i jakie mamy dochody. W szczególności powinniśmy się przyjrzeć proporcjom pomiędzy dochodami a wydatkami. Jeżeli wydajemy więcej niż zarabiamy i nie posiadamy płynności finansowej, czyli nie mamy grosza w portfelu, to jest ostatni moment, aby usiąść i rzetelnie opracować domowy budżet. W przeciwnym razie może nam gozić finansowa katastrofa. Celem naszego działania nie powinno być tylko zrównoważenie wpływów i wydatków: powinniśmy także wygospodarować nadwyżkę finansową.

A czym jest poduszka finansowa?

Norbert Konarzewski: Poduszka finansowa polega na rezerwie gotówki, która jest tak naprawdę przewidziana na nagłe wydatki. Jeżeli nie będziemy posiadać wolnych środków, to być może będziemy zmuszeni sięgnąć po pożyczkę. Pamiętajmy, że im szybciej potrzebujemy środków, tym oprocentowanie kredytu może być wyższe. Bądźmy zatem przygotowani na nieprzewidziane wydatki.

Jak zaplanować domowy budżet, jakie są jego składniki? Jak się przygotować do planowania swoich finansów?

Norbert Konarzewski: Po pierwsze, powinniśmy przez miesiąc skrupulatnie notować nasze wydatki. Następnie weźmy zwykłą kartkę papieru, podzielmy tę kartkę na trzy części. Wpiszmy sobie w pierwszej kolumnie WYDATKI 1, w drugiej kolumnie - WYDATKI 2, w kolumnie trzeciej - DOCHODY. W grupie pierwszej wpisujemy w podziale na kategorie takie wydatki, jak: żywność, chemia, odzież, paliwo, wydatki na przyjemności. W kolumnie drugiej wpisujemy stałe koszty, to jest czynsz, raty kredytu, prąd, gaz, bilety na komunikację miejską. W kolumnie trzeciej wpisujemy dochody. Spróbujmy to sobie podsumować, czyli sumujemy WYDATKI 1 i WYDATKI 2, porównujemy z DOCHODAMI. Jeżeli budżet nam się nie bilansuje, to rzeczywiście musimy podjąć radykalne decyzje i ciąć koszty. Najłatwiej znaleźć oszczędności w pozycji WYDATKI 1. Możemy się zastanowić wtedy, które z tych kategorii można pominąć, np. wydatki na przyjemności, a które ograniczyć. To od nas zależą decyzje.

A kiedy już mamy bieżące finanse pod kontrolą, możemy też zacząć planować jakieś większe wydatki.

Norbert Konarzewski: Większe wydatki, takie jak wyjazd na wakacje czy zakup prezentów bożonarodzeniowych, zawsze powinniśmy planować. Rozpiszmy sobie w okresie 12 najbliższych miesięcy, jakie kwoty wydatków nas czekają i przeanalizujmy, czy będziemy mieć na to pieniądze, czy też powinniśmy oszczędzać więcej w poszczególnych miesiącach, aby móc sfinansować te elementy, o których myślimy.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.