Zmarł Janusz Kondratowicz. "Jego twórczość to złoty okres polskiej piosenki"

Data publikacji: 02.07.2014 15:17
Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 13:35
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Janusz Kondratowicz
Janusz Kondratowicz, Autor - Polskie Radio

POSŁUCHAJ

Janusza Kondratowicza wspomina Wojciech Trzciński (Muzyczna Jedynka)

- Żegnam Janusza jako jego kolega i współpracownik, jako słuchacz, który przez wiele lat cieszył się jego przebojami, a także jako były szef redakcji muzycznej radiowej Jedynki, dla której był wybitnym twórcą - mówił Wojciech Trzciński w "Muzycznej Jedynce".

Piosenki Janusza Kondratowicza wielokrotnie zdobywały nagrody na festiwalach muzycznych w Opolu i Sopocie. Pisał dla takich gwiazd polskiej piosenki jak Krzysztof Klenczon , Anna Jantar, Halina Frąckowiak, Zdzisława Sośnicka, Irena Jarocka, Irena Santor, Krzysztof Krawczyk, a także zespołów Czerwone Gitary i No To Co.

- Szczyt jego kariery jako autora to lata 60. i 70., choć później również pisał dla nieco młodszych wykonawców. Ale wtedy, w złotym okresie polskiej piosenki, tekst był istotnym elementem utworu, a nawet wiodącą siłą. Jego teksty towarzyszyły ma w życiu - podkreśla w "Muzycznej Jedynce" Wojciech Trzciński. Kompozytor dodaje, że Kondratowicz pisał do muzyki, doskonale wyczuwał nastrój i emocje.

Dzięki temu talentowi do dziś nucimy i słuchamy takich piosenek jak: "Trzynastego", "Powrócisz tu", "Biały krzyż", "Papierowy księżyc", "Płoną góry, płoną lasy", "Tyle słońca w całym mieście" i "Zaopiekuj się mną". - Naliczyłem co najmniej 60 takich evergreenów. Nie mówię "przeboje", bo to słowo często się zużywa. Evergreeny Kondratowicza zostaną na jeszcze długie dziesięciolecia w naszych głowach, uszach i sercach - podkreśla.

Zapraszamy do obejrzenia archiwalnej rozmowy z Januszem Kondratowiczem, w której mówi czym jest dla niego radio:

Jedynkowe spotkania z tekściarzami: Cygan, Gaszyński i Kuryło BEZ TAJEMNIC >>>


Janusz Kondratowicz
urodził się 20 lipca 1940 w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej oraz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1957 roku debiutował jako poeta i satyryk. W okresie studiów współpracował z prasą kulturalną i młodzieżową (m.in. z "Kierunkami", "Za i przeciw", "Nową Wsią" "itd", "Współczesnością" i "Na Przełaj"), na której łamach publikował wiersze, satyry, fraszki, krytyki literackie oraz wywiady i reportaże.
W latach 1960-61 pisał teksty piosenek dla kabaretu klubu studenckiego Stodoła w Warszawie. Od 1966 tworzył głównie dla ówczesnych zespołów młodzieżowych.
Współpracował z Radiowym Studiem Piosenki, był kierownikiem literackim Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Napisał libretto minimusicalu pt. "Wieczór w obcym mieście" z muzyką Janusza Komana.

(IAR/asz/ag)

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.