Komputer w służbie choremu, czyli neuronawigacja

Data publikacji: 04.07.2016 23:02
Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 14:24
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wprowadzenie neuronawigacji to ogromne osiągnięcie nauki i techniki, które pozwoliło zmniejszyć inwazyjność zabiegów i ryzyko powikłań neurologicznych, które bardzo często oznaczają kalectwo
Wprowadzenie neuronawigacji to ogromne osiągnięcie nauki i techniki, które pozwoliło zmniejszyć inwazyjność zabiegów i ryzyko powikłań neurologicznych, które bardzo często oznaczają kalectwo, Autor - Glow Images/ East News

POSŁUCHAJ

Profesor Wojciech Kloc wyjaśnia czym jest neuronawigacja (Wieczór odkrywców/ Jedynka)

- Neuronawigacja jest bardziej dokładna niż GPS, który działa z dokładnością do 1,5 metra, a w tym przypadku sięga ona jednego milimetra - mówi prof. Wojciech Kloc.

Neuronawigacja to nowa metoda wprowadzona w chirurgii, polegająca na badaniu chorego za pomocą obrazów radiologicznych w przestrzeni wirtualnej. - Komputer pozwana nam zanalizować obraz, zaplanować operację wraz z dojściem operacyjnym jak np. przy zabiegach śródczaszkowych, gdy operujemy mózg. Możemy wybrać najlepszą drogę, by nie uszkadzać funkcji mózgu, które są ważne dla chorego - opowiada neurochirurg.

Prof. Wojciech Kloc opowiada w audycji o sytuacjach, w których najczęściej korzysta się z tej metody i przyszłości tego typu terapii. Jakie są alternatywy dla przedłużenia ręki chirurga?

Gość: profesor Wojciech Kloc (neurochirurg z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa, członek rady inicjatywy Zdrowy Kręgosłup dla Polski)

Data emisji: 4.07.2016

Godzina emisji: 19.43

sm/pg

Noc z reportażem
Noc z reportażem
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.