Energia ze śmieci

Data publikacji: 15.10.2011 20:10
Ostatnia aktualizacja: 15.10.2011 20:10
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - Glow Images/East News

POSŁUCHAJ

Energia ze śmieci

Polscy naukowcy pracują nad zgazowaniem biomasy i uzyskaniem z niej energii.

Kamil Kwiatkowski, kierownik projektu "Modelowanie procesu zgazowania i spalania otrzymanego gazu", doktorant na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przyznał, że podstawą inicjatywy jest jego praca doktorska.

W radiowej Jedynce ("Wieczór Odrywców") wyjaśniał, że projekt polega na tym, by z biomasy, a szczególnie z tej, która uważana jest za odpad, w najbardziej efektywny sposób stworzyć energię: zarówno ciepło, jak i – w dalszej perspektywie – prąd.

– Chodzi o to, by do procesu zgazowania biomasy zastosować metody naukowe po to, żeby głębiej "wejść" w projekt – podkreślił.

Naukowiec tłumaczył, że do 2020 roku 15 proc. energii produkowanej w Polsce i w całej Unii Europejskiej musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Biomasa jest takim źródłem, a w naszym kraju jest go pod dostatkiem.

– Mamy dwa typy biomasy, na której się skupiamy. Są to szeroko rozumiane odpady drewniane, takie jak zrębki drewna i trociny, a także pióra kurczaków czy indyków – informował Kamil Kwiatkowski.

W audycji wzięłi także udział: dr hab. Konrad Bajer z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, opiekun naukowy projektu oraz dr Marek Dudyński, Prezes firmy Modern Technologies and Filtration, która jest partnerem przemysłowym projektu.

Audycję prowadził Krzysztof Michalski.

(pp)

Kronika sportowa
Kronika sportowa
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.