- Chcieliśmy przypomnieć rodakom jednego z głównych architektów naszej niepodległości, który dzięki swemu autorytetowi mógł namówić prezydenta USA Woodrowa Wilsona do deklaracji ws. prawa Polski do niepodległości i oddziaływać na pozytywne decyzje konferencji pokojowej w Wersalu. Poza tym powołując rząd ponad podziałami, mógł łączyć dwie wielkie opcje polityczne reprezentowane przez Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. To jest jego historyczna rola, ponieważ dopiero powołanie gabinetu Paderewskiego umożliwiło uznanie Polski na mapie politycznej Europy - mówił w "Wieczorze odkrywców" prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN.
Bardzo ważną rolę w życiu Ignacego Paderewskiego odegrały kobiety. On sam zresztą często powtarzał, że "droga do sukcesu jest pełna kobiet popychających mężczyzn". W jego przypadku były to m.in. aktorka Helena Modrzejewska, księżna Anetta Jesipow i poetka Laurence Alma-Tadema.
- Żaden z wielkich Polaków nie zawdzięczał tyle wybitnym kobietom, co Paderewski. Według mnie to niezwykle interesujące, że 19-letni wdowiec obarczony chorym na Heine-Medina synem, żyjący w traumie po śmierci żony zdobywa życzliwość, wrażliwość i opiekuńczość tylu wspaniałych kobiet - podkreślał prof. Drozdowski - drugi, obok Xymeny Pilch-Nowakowskiej, ze współautorów antologii.
Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Michalskiego i jego gości. W audycji wykorzystano także archiwalne przemówienie Ignacego Paderwskiego z inauguracyjnego posiedzenia Rady Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej w styczniu 1940 r.
pg
"Żaden nie zawdzięczał tyle kobietom" - Jedynka - polskieradio.pl