Tylko w przypadku zwycięzcy spod Wiednia historycy zgadzają się, że był to wybitny monarcha, jeśli chodzi o sukcesy wojskowe. Chrobrego typuje się zapewne dlatego, że w granice Polski włączył Grody Czerwieńskie, a ponadto osadzał słupy graniczne na Odrze. Więc był prekursorem państwa w obecnym kształcie. JAgiełło wiadomo, popkonał Krzyżaków pod Grunwaldem. Ale mieliśmy innych królów, którzy się zasłużyli, a są dziś trochę zapomniani i niedoceniani.
Takim zapomnianym władcą jest Stefan Batory. Może dlatego, że panował krótko, zaledwie 10 lat. Ale dokonał wiele. - Jego wielkość polega na odepchnięciu państwa moskiewskiego i ogromnych sukcesach na wschodzie - wyjaśnia profesor Mirosław Nagielski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Za Jagiellonów straciliśmy Smoleńsk, straciliśmy Połock za Zygmunta Augusta. - Batoremu udało się odzyskać dawne ziemie Jagiellonów, a także Inflanty i to bez walki, co jest wielką sztuką - uzasadnia profesor.
>>> Historia na moje.polskieradio.pl
Kolejnym władcą wybranym przez gościa radiowej Jedynki jest Jan Kazimierz. Wierni czytelnicy sienkiewiczowskiej trylogii nie mają o nim dobrego zdania. Na czas jego panowania uważa się początek upadku Rzeczypospolitej. A niesłusznie. Choć królem został trochę przypadkowo. Musiał się zmierzyć z szeregiem zagrożeń, w obliczu jakich stanęło państwo polskie. Początek rebelii Chmielnickiego i wojen kozackich, wojny z Moskwą i potop szwedzki.
Dlaczego prof. Nagielski uważa Jana Kazimierza za wybitnego monarchę? Czym według historyka zasłużył się Jan III Sobieski? Posłuchaj całej rozmowy.
Rozmawiał Roman Czejarek.
(ag)
Tych trzech królów specjalnie zasłużyło się Polsce - Jedynka - polskieradio.pl