Wg badań CBOS aż 31 proc. Polaków uważa, że spotkało się bezpośrednio z przypadkiem błędu medycznego. Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere szacuje, że rocznie poszkodowanych jest 20-30 tys osób w Polsce.
Trudność w dochodzeniu praw poszkodowanych stanowi brak ustawowej definicji "błędu" i "sztuki medycznej". - Uznaje się, że to błąd osoby związanej ze służbą zdrowia, w sferze diagnozy lub terapii - wyjaśnia mecenas Bartosz Bator. Błąd lekarski dotyczy więc także pielęgniarek i położnych, a adresatem roszczeń może być cała placówka medyczna, w której nieprawidłowo, bądź w ogóle, udzielono nam pomocy.
Prawnik wyjaśnia na czym polega różnica między "szkodą" i "krzywdą", a także jak starać się o zadośćuczynienie, odszkodowanie czy rentę. Z audycji dowiadujemy się również, kiedy wszczęte może być postępowanie cywilne, a kiedy karne oraz po jakim czasie dochodzi do przedawnienia sprawy.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Karolina Rożej
Gość: mec. Bartosz Bator (adwokat)
Data emisji: 22.04.2015
Godzina emisji: 11.25
Pytania o tematyce prawnej kierować można na adres prawo@polskieradio.pl. W każdą środę po godz. 11.00 prawnik wyjaśnia wątpliwości słuchaczy i pełni dyżur telefoniczny.
asz/mc
Błędy lekarskie. Nie obawiaj się dochodzić swoich praw - Jedynka - polskieradio.pl