Twórca postaci detektywa Arthur Conan Doyle opisując jego przygody trafił w potrzeby ówczesnego brytyjskiego społeczeństwa. Był to czas, kiedy tworzyła się wielkoprzemysłowa klasa robotnicza, a prasa zwiększała nakłady. Ludzie chcieli więc czytać powieść w odcinkach o przygodach Sherlocka Holmesa.
Co ciekawe zarówno Sherlock, jak i jego przyjaciel doktor Watson na początku mieli nazywać się inaczej. Ale wydawcy przekonali pisarza, by zmienił swym bohaterom imiona.
W jednym z opowiadań "Skandal w Czechach" pojawia się postać Ireny Adler, śpiewaczki, która występowała na scenach w Warszawie. Ona imponowała detektywowi inteligencją. - Istnieje historia, że pierwowzorem postaci Ireny Adler był nie kto inny, jak nasza wielka artystka Helena Modrzejewska - mówi dziennikarz Adam Węgłowski.
Której postaci Arthur Conan Doyle dał swe cechy? Jak trafić do domu, w którym na Baker Street 221B mieszkał powieściowy Sherlock? Kto ukształtował wizerunek detektywa z fajką i w charakterystycznej czapce? Posłuchaj całej rozmowy.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Gość: Adam Węgłowski (miłośnik i znawca twórczości Arthura Conan Doyle'a, dziennikarz "Focus historia")
Data emisji: 4.01.2016
Godzina emisji: 10.12
ag/tj
Sherlock Holmes podkochiwał się w Polce? - Jedynka - polskieradio.pl