Zwykle w kontekście szczepionek mówi się o dzieciach, a część szczepień należałoby powtórzy lub zrobić również w wieku dorosłym. Gość Jedynki podkreśla, że program szczepień ochronnych jest aktualizowany i modyfikowany każdego roku. - Szczepienia obowiązkowe to takie, które są refundowane, czyli rodzice nie muszą za nie płacić. W tym roku doszła nowa szczepionka na pneumokoki, która była bardzo droga i jest to ogromny sukces, ponieważ dzięki niej można odnieść wiele korzyści - mówi dr Iwona Paradowska-Stankiewicz.
W pierwszym okresie życia jest wiele szczepień, które są niezbędne. Najważniejsze są te, które przeciwdziałają 11 chorobom zakaźnym, np. gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio, odrze, śwince, różyczce itd. - Prawo reguluje to w ten sposób, że mamy obowiązek zaszczepić dzieci, które są urodzone na terenie naszego kraju. Obowiązek oznacza, że nie ma jednocześnie przymusu i to należy odróżnić, natomiast warto podkreślić, że jest to dobrodziejstwo ze strony państwa - wyjaśnia krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii.
Kolejną grupą ryzyka, po dzieciach są osoby starsze. Dzięki szczepieniom w wielu przypadkach udaje się uratować życie. O ruchu antyszczepionkowym, zaletach szczepień i ich znaczeniu mówimy w nagraniu audycji. Które są na całe życie? Jakie należy powtórzyć? Zapraszamy do słuchania.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Gość: dr Iwona Paradowska-Stankiewicz (Państwowy Zakład Higieny, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego)
Data emisji: 31.03.2017
Godzina emisji: 10.18
sm/ab
Szczepionki dla małych i dużych, o których warto pamiętać - Jedynka - polskieradio.pl