Świętowanie niepodległości nadal trwa

Data publikacji: 11.01.2019 18:09
Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 18:12
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - shutterstock.com/ Dmytro Balkhovitin

POSŁUCHAJ

Stulecie niepodległości. Wystawy 2019 (Cztery pory roku/Jedynka)

Rok stulecia niepodległości za nami, ale w wielu instytucjach kultury cały czas można odwiedzać wystawy związane z tym ważnym wydarzeniem.

W Muzeum Narodowym w Krakowie do 27 stycznia czynna jest wystawa "Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego". - Nie jest to wystawa biograficzna – mówił w Jedynce Piotr Wilkosz, kurator wystawy. Na wystawę składają się: obrazy, grafiki i rzeźby znamienitych polskich twórców (m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Gottlieba, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera), ale także mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale, archiwalne fotografie. 

Do 31 marca otwarta jest wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie – "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej". Strukturę artystyczną pokazu tworzą arcydzieła polskiej sztuki, m.in. Jacka Malczewskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Brunona Schulza, Zofii Stryjeńskiej, Adama Bunscha, Wojciecha Weissa, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lebensteina, Władysława Hasiora, Edwarda Dwurnika czy Antoniego Rząsy, odnoszące się do konkretnych wydarzeń historycznych, społecznych ruchów i ludzkich postaw. – Chcemy przywołać całą tradycję romantyzmu, bez której wolności z pewnością byśmy nie odzyskali – tłumaczył Łukasz Kossowski, kurator wystawy.

W Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem czynna jest wystawa "Rzeczpospolita Zakopiańska 1918". Zakopane było pierwszą miejscowością na ziemiach polskich, która samodzielnie 31 października 1918 roku zrzuciła panowanie zaborcy. Wystawa jest dokumentacją procesu historycznego odzyskania niepodległości oraz początków budowy administracji i instytucji państwowości polskiej w Zakopanem, jako zbiorowego wysiłku jego mieszkańców. – rzeczpospolita Zakopiańska to pojęcie bardzo umowne, dotyczące krótkiego epizodu w historii miasta, kiedy to zakopiańczycy przejęli władze po Austriakach i przez kilkanaście dni sprawowali pełną władzę – mówił Lesław Dall, kurator wystawy.  

Więcej w nagraniu. 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Goście: Piotr Wilkosz (Muzeum Narodowe w Krakowie), Łukasz Kossowski (Zamek Królewski w Warszawie), Lesław Dall (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 9.15

abi

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.