Jeżeli ktoś chce pójść osobiście do urzędu stanu cywilnego, by osobiście odebrać metryką zawsze może to zrobić. Ale ci, którzy są zabiegani i trudno im wygospodarować czas w godzinach pracy urzędu, mogą dziecku nadać imię korzystając z internetu. Trzeba tylko dysponować profilem zaufanym. Bez tego nie da rady, bo profil jest elementem identyfikującym petenta.
- Jest to środek identyfikacji elektronicznej, to jest takie przedstawienie się, bezpieczne, potwierdzające moją tożsamość w usługach elektronicznych - mówi Piotr Gajewski z Ministerstwa Cyfryzacji. Radzi, żeby każdy założył sobie taki profil, bo coraz więcej usług można załatwić zdalnie, ale poprzez profil zaufany. Często proponują to banki.
Gość radiowej Jedynki opowiada, jak korzystać z usługi nadania dziecku imienia elektronicznie. Można również wybrać formę metryki - elektroniczną lub tradycyjną. Piotr Gajewski radzi, aby na razie wybierać metrykę papierową, ponieważ jeszcze nie wszystkie urzędy mają dostęp do metryk elektronicznych.
Jeśli dziecko urodziło się w związku nieformalnym, to - niestety - wizyty w urzędzie nie unikniemy. Piotr Gajewski wyjaśnia z jakiego powodu.
Dlaczego warto zastanowić się, zanim nada się dziecku imię? Czym możemy posiłkować przy wyborze imienia?
Posłuchaj całej rozmowy.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Gość: Piotr Gajewski (dyrektor Departamentu Systemów Państwowych Ministerstwo Cyfryzacji)
Data emisji: 20.05.2019
Godzina emisji: 10.09
ag
Można dziecku nadać imię elektronicznie - Jedynka - polskieradio.pl