- Wychodzimy tym razem z Ostrowa Tumskiego, czyli tej najstarszej części Poznania, ale pozostajemy w dawnym mieście średniowiecznym. Opowiemy jak żyło się w tym mieście, nie w domach, tylko w przestrzeniach publicznych: na placach, skwerach, czy później w parkach, na ulicach… Opowiemy jak kształtowało się codzienne życie mieszkańców i jakie ważne wydarzenia miały tam miejsce. Jest to opowieść o historii miasta, ale odniesiemy ją do współczesności - mówi Marcin Słomiński z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.
XIV Weekend z Historią już w ten... weekend
W ramach XIV Weekendu z Historią mieszkańcy Wielkopolski i turyści mogą spodziewać się wielu atrakcji. Zaplanowano je na sobotę i niedzielę. Można będzie wziąć udział w grze miejskiej z Poznańskim Szlakiem Legend dla Dzieci, posłuchać koncertu: Siły Specjalne - Nordoff Robbins Polska czy poznać wiele ciekawostek podczas licznych spacerów tematycznych oraz prelekcji. Będą także pokazy filmowe, jak i zabawy.
Poznańskie legendy
- Poznański Szlak Legend dla Dzieci to projekt, który realizowaliśmy w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Skierowany jest do rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat, chociaż i trochę młodsze i trochę starsze także bawią się świetnie - opowiada Anna Gruszka z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.
Wspomniana gra miejska rozpoczyna się w Parku Stare Koryto Warty. Jej przejście zajmuje około 40 minut. Dzieci, które przyjdą w ten weekend na Stary Rynek z rozwiązaną grą, otrzymają książkę z poznańskimi legendami.
Poznań kiedyś, Poznań dziś
Jak żyło się w Poznaniu w czasach średniowiecza? - W porównaniu z dzisiejszym standardem, żyło się ciężko. Ówczesne miasta w Europie miały bardzo poważne problemy ze spełnieniem podstawowych potrzeb mieszkańców - mówi Maksym Kempiński, przewodnik i pracownik Bramy Poznania. - Problem był z odprowadzaniem nieczystości. Najczęściej odprowadzano je w uliczki staromiejskie. Bruk był wyposażony w rynsztoki, gdzie spływały ścieki. W XVI-XVII wieku w Poznaniu próbowano nad tym zapanować i budowano pierwsze kanały, np. przez ul. Woźną płynął główny ściek miasta - dodaje.
Jaką legendę usłyszała nasza reporterka? Czym kiedyś zajmował się trębacz w ratuszu? Co pokażą archeolodzy na pikniku?
Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Reporter: Małgorzata Głogowska
Data emisji: 26.09.2019
Godzina emisji: 9.00-12.00
DS
Poznań opowie o swojej historii - Jedynka - polskieradio.pl