Jak poinformował Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji, w sumie w Polsce mamy 290 tys. różnych nazwisk. Skąd to wiemy? Funkcjonują rejestry państwowe, w których każdy Polak jest odnotowany. Mamy rejestr PESEL, mamy rejestr dowodów osobistych - wyliczył ekspert.
A które nazwisko jest najpopularniejsze? - Nazwisko Nowak nosi w Polsce dokładnie 204 876 osób. Nazwisko Kowalska/Kowalski nosi z kolei 138 612 Polaków - powiedział Manys i dodał, że na następnych miejscach pod względem popularności są Wiśniewscy, Wójcikowie i Kowalczykowie.
Każdy z nas może sobie sprawdzić, ile osób w Polsce nosi nasze nazwisko - wystarczy wejść na stronę dane.gov.pl.
Po co powstały nazwiska?
Językoznawczyni dr Monika Kresa zwróciła uwagę, że imiona nosimy od X wieku, od momentu, kiedy powstał język polski, ale ta identyfikacja jednostopniowa w pewnym momencie przestała nam wystarczać. - Szlachta już w XIII, XIV wieku stwierdziła, że to za mało. Podobnego zdania było mieszczaństwo. Zaczęli więc sobie nadawać, przybierać takie formacje, które z czasem stały się nazwiskami - wskazała.
Dr Kresa zaznaczyła, że mechanizmy tworzenia nazwisk są bardzo podobne bez względu na kraj czy język. - Mogą zmieniać się frekwencyjne rozkłady nazwisk. W Polsce więcej będzie nazwisk odmiejscowych, a w krajach wschodniosłowiańskich więcej odimiennych, bo Polacy - nasi przodkowie - wybierali majątek - to, co posiadali, a wschodnia słowiańszczyzna rodzinę, czyli to, od kogo pochodziła - wytłumaczyła.
Gość radiowej Jedynki poleciła słownik "Nazwiska Polaków" Kazimierza Rymuta.
Jak szukać swoich korzeni?
Jak wyjaśnił genealog i heraldyk Adam Pszczółkowski, poszukiwanie swoich korzeni należy zacząć od rozmowy z najbliższymi. - Jeżeli nie ma tego wywiadu rodzinnego, to najważniejsze jest umiejscowienie siebie samego w czasie, w przestrzeni i w wyznaniu - powiedział.
Pomóc nam w tym może - jak podpowiedział gość Programu 1 Polskiego Radia - "Geneteka". - To jest matka wszystkich polskich baz - podkreślił. - W przypadku rzadkich nazwisk bardzo pomocne są mapy występowania nazwisk - dodał. Jak szukać korzeni, kiedy trop prowadzi za granicę?
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzą: Marzena Kawa i Daniel Wydrych
Materiał: Patryk Bedliński
Goście: dr Monika Kresa (językoznawczyni, Uniwersytet Warszawski) i Adam Pszczółkowski (genealog, heraldyk)
Data emisji: 27.01.2020
Godzina emisji: 9.00-10.00
kk/kh
Ile osób w Polsce nosi takie samo nazwisko, co my? - Jedynka - polskieradio.pl