60 dni w roku kalendarzowym
Przepisy jasno określają jak długo jeden z rodziców może być na opiece nad chorym dzieckiem i pobierać za ten czas zasiłek opiekuńczy. Termin wynosi 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym do lat 14. Prawnik Katarzyna Łodygowska zauważa, że rodzice mają ogromne problemy z wybraniem tych dni. - Szczególnie kobiety maja takie poczucie winy, że znowu ich nie ma w pracy. Przepisy pozwalają na wykorzystanie 60 dni w każdym roku na tzw. zasiłek opiekuńczy i co ważne niezależnie od posiadanej liczby dzieci - dodaje.
Prawo do zasiłku nie tylko na etacie
Prawo do zasiłku opiekuńczego, czyli potocznie zwanej opieki nad dzieckiem albo L4 na dziecko, mają na równi matka, jak i ojciec dziecka pod warunkiem, że są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia forma zatrudnienia. Zasiłek opiekuńczy przysługuje bowiem nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Mowa tutaj np. o osobach pracujących na umowie zlecenie czy prowadzących własną działalność gospodarczą.
Druk Z-15A - ułatwia życie rodzicom
Aby uzyskać prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem trzeba wypełnić wniosek Z-15A. - Chodzi tutaj o uprawdopodobnienie sytuacji, że potrzebujemy zaopiekować się dzieckiem z różnych powodów: zamknięty żłobek, przedszkole czy w sytuacji, w której rozchorowała się niania i szereg innych sytuacji, w których musimy postarać się o taki zasiłek - zaznacza ekspert w studiu PR1. - Taki dokument musi trafić do pracodawcy, finalnie trafia do ZUS, bo tam musimy poświadczyć prawdę - dodaje.
Co nam przysługuje w przypadku opieki nad osobą dorosłą?
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzą: Sława Bieńczycka, Roman Czejarek
Gość: Katarzyna Łodygowska (prawnik, matkaprawnik.pl)
Data emisji: 11.02.2020 r.
Godzina emisji:
Co należy się rodzicom chorego dziecka? - Jedynka - polskieradio.pl