"Nie ma nastolatków, są ludzie". Jak rozmawiać z dzieckiem o jego przyszłości?

Data publikacji: 09.06.2020 13:16
Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 15:07
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock/SeventyFour

POSŁUCHAJ

Jak rozmawiać z nastolatkiem? (Cztery pory roku/Jedynka)

"Przecież cię kocham i chcę dla ciebie jak najlepiej..." słyszeliśmy często od rodziców. Teraz często sami powtarzamy to zdanie naszym dzieciom. Niektórym rodzicom wydaje się, że czas matur to dobry moment na udzielenie nastolatkowi cennych rad i wskazówek dotyczących jego przyszłości. Warto jednak dowiedzieć się jakie plany, cele, marzenia ma młody człowiek, zamiast narzucać mu własny scenariusz na najbliższe lata.

Czytaj też
kolonie 1200 free
Kolonie i obozy w czasie pandemii. "Bardziej misja niż zarabianie pieniędzy"

- Z nastolatkiem przede wszystkim trzeba rozmawiać i go wspierać, wzmacniać za pomocą pozytywnych komunikatów, dawać pozytywne informacje zamiast krytyki, okazywać szacunek - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Grabarczyk, psycholog, autorka ebooka "Jak wychować szczęśliwe dziecko". Ogromną wartość mają pytania otwarte: co jest dla ciebie ważne? Co lubisz robić? O czym marzysz? Jak chcesz żyć? Dajmy się nastolatkom wypowiedzieć - dodaje. 

Czego zatem nie robić? 

Ekspert zwraca uwagę, że często popełnianym błędem jest pouczanie nastoletnich dzieci, co zazwyczaj odnosi odwrotny do zamierzonego skutek. - Pouczanie to bardzo jednostronna komunikacja uwzględniająca tylko to, co ma do powiedzenia rodzic: "musisz iść do takiej i takiej szkoły, skończyć takie i takie studia". Wychodzenie z pozycji kogoś, kto wie lepiej i nakazuje - przestrzega ekspert i dodaje, że ważne jest, żeby niczego nie zakładać.

- Dla rodziców trudne jest pożegnanie się z projektem dotyczącym własnego dziecka, Mają określoną wizję, a tutaj rośnie w domu małolat, który ma zupełnie inny pomysł na siebie. Rodzice często przeżywają wówczas coś na kształt żałoby, bo żegnają się z pewnym marzeniem, wyobrażeniem o tym, jak będzie wyglądała przyszłość ich dziecka - mówi Elżbieta Grabraczyk i zaznacza, że bardzo ważne jest, aby pamiętać, że dziecko jest autonomiczną osobą.

"Nie ma dzieci, są ludzie"

- Janusz Korczak miał niesamowitą intuicję, kiedy mówił, że nie ma dzieci, są ludzie. To samo można zastosować, mówiąc o nastolatku. Nie ma nastolatków, są ludzie... i tak ich traktujmy - podkreśla.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Materiał: Maciej Oswald

Gość: Elżbieta Grabarczyk (psycholog, autorka ebooka "Jak wychować szczęśliwe dziecko") 

Data emisji: 9.06.2020

Godzina emisji: 10.47

kh

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.