- Z nastolatkiem przede wszystkim trzeba rozmawiać i go wspierać, wzmacniać za pomocą pozytywnych komunikatów, dawać pozytywne informacje zamiast krytyki, okazywać szacunek - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Grabarczyk, psycholog, autorka ebooka "Jak wychować szczęśliwe dziecko". - Ogromną wartość mają pytania otwarte: co jest dla ciebie ważne? Co lubisz robić? O czym marzysz? Jak chcesz żyć? Dajmy się nastolatkom wypowiedzieć - dodaje.
Czego zatem nie robić?
Ekspert zwraca uwagę, że często popełnianym błędem jest pouczanie nastoletnich dzieci, co zazwyczaj odnosi odwrotny do zamierzonego skutek. - Pouczanie to bardzo jednostronna komunikacja uwzględniająca tylko to, co ma do powiedzenia rodzic: "musisz iść do takiej i takiej szkoły, skończyć takie i takie studia". Wychodzenie z pozycji kogoś, kto wie lepiej i nakazuje - przestrzega ekspert i dodaje, że ważne jest, żeby niczego nie zakładać.
- Dla rodziców trudne jest pożegnanie się z projektem dotyczącym własnego dziecka, Mają określoną wizję, a tutaj rośnie w domu małolat, który ma zupełnie inny pomysł na siebie. Rodzice często przeżywają wówczas coś na kształt żałoby, bo żegnają się z pewnym marzeniem, wyobrażeniem o tym, jak będzie wyglądała przyszłość ich dziecka - mówi Elżbieta Grabraczyk i zaznacza, że bardzo ważne jest, aby pamiętać, że dziecko jest autonomiczną osobą.
"Nie ma dzieci, są ludzie"
- Janusz Korczak miał niesamowitą intuicję, kiedy mówił, że nie ma dzieci, są ludzie. To samo można zastosować, mówiąc o nastolatku. Nie ma nastolatków, są ludzie... i tak ich traktujmy - podkreśla.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Materiał: Maciej Oswald
Gość: Elżbieta Grabarczyk (psycholog, autorka ebooka "Jak wychować szczęśliwe dziecko")
Data emisji: 9.06.2020
Godzina emisji: 10.47
kh
"Nie ma nastolatków, są ludzie". Jak rozmawiać z dzieckiem o jego przyszłości? - Jedynka - polskieradio.pl