Uciążliwy sąsiad. Jak sobie z nim poradzić?

Data publikacji: 06.10.2020 18:25
Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 18:48
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne, Autor - Iakov Filimonov.shutterstock
Problemy z sąsiadami są stare jak świat. Niektórzy z nich zbyt głośno słuchają muzyki, a jeszcze inni śmiecą na korytarzu lub są po prostu agresywni. Co możemy zrobić w takich sytuacjach, kiedy uciążliwy sąsiad nie chce dogadać się?

POSŁUCHAJ

12:22

Jak reagować, kiedy sąsiad nie chce dojść do porozumienia? (Jedynka/Cztery pory roku)

Jeśli nie pomagają rozmowy, to... - Wtedy pozostaje nam droga prawna - mówi wprost mecenas Katarzyna Ludwig. - W pierwszym telefonie na policję albo straż miejską powinniśmy opisać całą sytuację i co nam przeszkadza. Nie twierdzę, że to pomoże, ale policyjne notatki i protokoły spisywane przez straż miejską, będą potem pomocne w postępowaniu o zadośćuczynienie i w postępowaniu cywilnym o ochronę dóbr osobistych, jakie nasz sąsiad ewentualnie narusza - dodaje.

Dowody, dowody, dowody…

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, żeby o problemie informować pozostałych sąsiadów, spółdzielnię mieszkaniową oraz zarząd wspólnoty. W ten sposób zbieramy dowody. - W sądzie, gdy staniemy naprzeciwko naszego sąsiada, musimy podeprzeć się dowodami, czyli właśnie takimi notatkami, które sporządził strażnik miejski i zeznaniami naszych sąsiadów - słyszymy.

Hałasowanie i śmiecenie

Jak okazuje się, karze podlega hałasowanie nie tylko w czasie ciszy nocnej. Warto więc uciążliwy hałas dokumentować na nagraniach. Możemy też zgłosić się do inspekcji sanitarnej, aby to dokonała pomiaru decybeli i oceniła, czy faktycznie mamy do czynienia z nadmiernym hałasem. - Nie można powodować zbyt dużego hałasu nawet w ciągu dnia, ponieważ to zakłóca innym lokatorom swobodne korzystanie z nieruchomości - tłumaczy Katarzyna Ludwig.

- Jeżeli śmieci, które rozrzuca sąsiad, znajdują się na klatce schodowej w częściach nieruchomości wspólnych, proponowałabym zrobić dokumentację fotograficzną i ewentualnie zainteresować tym pozostałych sąsiadów, aby mieć świadków i dokumentację dowodową. Kiedyś bowiem przyjdzie dozorca, sprzątnie te śmieci i będzie to trudne do udowodnienia - twierdzi mecenas.

Agresywny? Dzwoń na policję

Zdarza się także, że sąsiedzi są pod wpływem alkoholu i często awanturują się. Zdaniem Katarzyny Ludwig w takich sytuacjach należy natychmiast wzywać policję.

- To już jest sytuacja zagrożenia bezpieczeństwa życia i zdrowia. Nie czekałabym na dalsze zachowania sąsiadów, tylko wzywałabym policję. Takiego agresywnego sąsiada, który notorycznie pije alkohol i zachowuje się agresywnie do pozostałych sąsiadów, można nawet eksmitować z nieruchomości - przekazuje Katarzyna Ludwig.

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzili: Marzena Kawa i Roman Czejarek

Gość: Katarzyna Ludwig (mecenas)

Data emisji: 6.10.2020 

Godzina emisji: 9.22

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.