Chociaż przed Świętami mamy wiele do zrobienia, a czasu jest jak na lekarstwo, należy znaleźć chociaż moment na wspólne przygotowania z najmłodszymi domownikami. Warto bowiem wprowadzać dzieci w wyjątkowy, świąteczny klimat.
- Nie możemy oczywiście popełnić rażących błędów, że będziemy oczekiwać przede wszystkim posprzątania zabawek i zrobienia porządku na swoich półkach, ponieważ dla dziecka nie jest to żadna atrakcja i nie będzie kojarzyło się ze Świętami. Nawet dla 2- i 3-latka możemy w trakcie przygotowań znaleźć czynności, które wykonuje się w związku ze Świętami - uważa psycholog Aleksandra Piotrowska.
Zdaniem naszej ekspertki, kiedy dzieci jeszcze nie chodzą, wystarczy np. zaangażować je w ubieranie choinki poprzez podsadzenie i umożliwienie zawieszenia ozdoby rączką. Z kolei kiedy są już starsze i zaczynają mówić, warto opowiadać im o tradycjach świąt Bożego Narodzenia.
Źródło: Amanda Cisowska/Pieczemy świąteczne pierniczki z Martą
Świąteczne zadania
Można również pomyśleć nad przygotowaniem kalendarza adwentowego. - Nie musi obejmować całego miesiąca, tylko tydzień czy dwa tygodnie przed Świętami. W paczuszkach klasycznie znajdują się słodkości, a u nas są to zdrowe słodycze - opowiada Paula Nagłowska-Gajowniczek, mama dwójki dzieci, dietetyk i podróżniczka.
- Dodatkowo codziennie mogą tam być różne zadania. Dzieci lubią zagadki, czasami drobne upominki. Wszystko oczywiście w nawiązaniu do motywu świątecznego. Takimi przykładowymi aktywnościami, które znajdują się w kalendarzu, jest pieczenie beczek z babcią, robienie ciastek z mamą czy wyprawa po choinkę z tatą, a następnego dnia robienie ozdób na choinkę czy jej ubieranie. Każdy rodzic może wykazać się w tym, w czym czuje się najlepiej - dodaje Paula Nagłowska-Gajowniczek.
W ramach zadań można także wybrać się na wspólne oglądanie świątecznych iluminacji czy dokarmianie ptaków w parku.
Jakie prezenty?
Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia są również prezenty. Dlatego już teraz powinniśmy pomyśleć, co kupimy pod choinkę. Jak okazuje się, ze sklepów zaczyna znikać segregacja zabawek z przeznaczeniem dla dziewczynek bądź chłopców.
- Zniknęła na opakowaniach do lalek, desek do prasowania i innych sprzętów AGD. Opakowania już nie są różowe, tylko mają różne kolory, także takie neutralne. Z kolei w samochodzikach jeżdżą na przykład jeżyki, misie i mają one klimat leśny, żeby dziewczynki bawiły się tymi samochodami - tłumaczy Magdalena Kordaszewska, ekspert oceniająca zabawki i terapeutka integracji sensorycznej.
Co możemy kupić na przykład 5-letniej dziewczynce? - Rączki 5-latki są już bardzo zdolne, szykują się do pisania, dlatego dobrym pomysłem są wszelkie kreatywne masy plastyczne, dzierganie, wyszywanie i malowanie - twierdzi nasza rozmówczyni.
Okazuje się również, że w ostatnim czasie coraz częściej lalki otrzymują… chłopcy. - Jeżeli chłopiec tego potrzebuje, warto mu kupić lalkę i nie reagować na to w jakiś sposób dziwnie. Lalki uczą empatii, troski, opiekowania się kimś i jest to bardzo ważna umiejętności społeczna - tłumaczy Magdalena Kardaszewska.
Gość Jedynki poleca też zakup zabawek, które będą aktywizowały całą rodziną. W tym przypadku można pomyśleć o planszówkach czy grach zachęcających do aktywności fizycznej albo śpiewania. - Potrafią one wydobyć z rodziców dziecko. Jest to największa radocha dla maluchów, kiedy obserwują, jak rodzice wygłupiają się - słyszymy.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Joanna Racewicz
Reporter: Małgorzata Abgarowicz
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 9.00-12.00
DS
Jak zaangażować dziecko w przygotowania do Świąt? - Jedynka - polskieradio.pl