Pamięć, z naukowego punktu widzenia, jest jednym z procesów poznawczych, które zachodzą w głowie, a konkretniej w mózgu człowieka. Jego przebieg fascynuje naukowców od dawna, wiadomo bowiem, że nie istnieje jedna klasyfikacja pamięci. - Możemy mówić o pamięci świadomej, ale również o procesach nieświadomych. To wszystko tkwi w naszym mózgu, w postaci pewnych połączeń neuronalnych - mówi dr Magdalena Zubiel-Kasprowicz, kognitywistka z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Mózg skonfigurowany przez ewolucję
Możemy mówić również o tzw. pamięci epizodycznej, polegającej na sięganiu do konkretnych momentów naszego życia. Ślady pamięciowe mają wówczas konkretną lokalizację czasową i przestrzenną. - Im bardziej emocjonalnie nacechowane były te momenty, jak np. narodziny dziecka, tym mocniej te dni są w stanie wryć się w naszą pamięć. Emocje są pewnym markerem pamięciowym, który pomaga nam zapamiętywać i "odpamiętywać" to, co zostało zmagazynowane w naszej pamięci - tłumaczy gość "Czterech pór roku".
W większym stopniu dotyczy to zdarzeń i sytuacji powodowanych przez emocje negatywne. Bodźce negatywne w toku procesów poznawczych przetwarzamy dwa razy intensywniej aniżeli te pozytywne. - Szybciej będą się nam zakorzeniały te chwile, które są obciążone negatywnymi emocjami. Patrząc przez pryzmat naszej ewolucji, człowiek został skonstruowany w taki sposób, by to, co mu zagrażało, czytać skuteczniej, a co za tym idzie, szybciej reagować - dodaje Magdalena Zubiel-Kasprowicz. Celem takiego ukształtowania naszego mózgu, było ocalenie gatunku.
Zobacz też:
Jasne strony życia
Cecha ta ma przełożenie na naszą pamięć. Jest automatyzmem, niezbywalnym dziedzictwem przodków. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nad sobą pracować. - Jeżeli świadomie będziemy podchodzić do pewnych bodźców, zdarzeń i informacji z naszego otoczenia, to warto zwrócić uwagę na to, co zapamiętujemy skuteczniej. Może okazać się, że warto oduczyć się zwracania uwagi na te negatywne strony naszego życia i świadomie pokierować pamięcią - radzi gość audycji. Skupianie się na wydarzeniach pozytywnych z pewnością korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie i zdrowie.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Agnieszka Kunikowska
Gość: dr Magdalena Zubiel-Kasprowicz (kognitywistka z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu)
Data emisji: 1.09.2021
Godzina emisji: 9.45
mg
Jak zapamiętujemy? Fascynujące zakamarki ludzkiego mózgu - Jedynka - polskieradio.pl