Są algorytmy, które małe informacje potrafią złożyć w całkiem spójną całość. Zdaniem dr. Igora Protasowickiego, najbezpieczniej niczego nie podawać. - Z drugiej strony nie powinniśmy dać się zwariować i popadać w paranoję - podkreśla. Ekspert wskazuje, że portale społecznościowe powstały właśnie po to, żeby ich uczestnicy wymieniali się fotografiami i informacjami o sobie. Zastrzega jednak, że powinno się podawać jedynie te informacje, którymi ktoś chce się dzielić. - Natomiast datę urodzenia, miejsce, do którego się udajemy i na jak długo, powinniśmy zachować dla siebie - radzi.
Dr Igor Protasowicki przestrzega, że w metainformacjach przy zdjęciach zapisane są różne dane, jednak wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Poza marką i ustawieniami aparatu jest tam zazwyczaj geolokalizacja miejsca zrobienia zdjęcia, nawet kiedy nadajnik GPS nie jest używany. Są pasjonaci, którzy na podstawie daty i godziny zrobienia fotografii oraz pozycji słońca są w stanie ustalić miejsce. Nie jest też dobrym zwyczajem, aby użytkownik poczty elektronicznej dodawał do nazwy datę urodzenia.
Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że coraz częściej dochodzi do wycieku różnych baz danych. Bo choć informacje zawarte w nich są cząstkowe i nie zawierają haseł dostępu do innych kont ani informacji płatniczych, to są algorytmy potrafiące łączyć te bazy danych, łączyć wątki i budować bazy bardziej kompletne. Zaznacza, że RODO nie zezwala na wykorzystywanie danych pozyskanych nielegalnie, ale złodziej nie będzie się przejmował przepisami.
Ekspert za największe zaniedbanie uważa używanie tego samego hasła do wielu serwisów i ocenia, że zazwyczaj są to bardzo proste hasła. - Hasła słownikowe są banalnie proste do przełamania - uprzedza. Daje przykład, że łamanie ośmioliterowego słowa zajmuje komputerowi chwilę, ale jeśli doda się dwa znaki, użyje znaku specjalnego lub interpunkcyjnego i gdzieś dużej litery, to komputer będzie potrzebował już dwa lata, aby je odgadnąć. - A jeśli dodamy jeszcze dwa znaki, to czas ten zwiększa się do 2 tysięcy lat - informuje.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: dr Igor Protasowicki (ekspert IT)
Data emisji: 31.01.2022
Godzina emisji: 11.35
ag
Ekspert radzi, jak zachować prywatność w sieci - Jedynka - polskieradio.pl