Długie wiosenne spacery. Ile kroków dziennie należy zrobić?

Data publikacji: 22.03.2022 12:39
Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 13:21
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ile kroków dziennie powinniśmy robić?
Ile kroków dziennie powinniśmy robić?, Autor - Snhutterstock/Adrian Eugen Ciobaniuc
Nadeszła kalendarzowa wiosna. Pogoda za oknem sprzyja długim spacerom, rowerowym wycieczkom i innym aktywnościom na świeżym powietrzu. Ile powinniśmy zrobić kroków dziennie, aby ten ruch miał dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie? 

Prowadzenie zdrowego stylu życia 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że zdrowe osoby powinny dziennie wykonywać około od 6 do 8 tysięcy kroków, a osoby z chorobami przewlekłymi i osoby niepełnosprawne od 3,5 do 5,5 tysiąca kroków. Badania pokazują, że osoby pokonujące nawet 10 tys. kroków dziennie po 24 tygodniach zredukowały ciśnienie tętnicze oraz poziom glukozy we krwi. 

Jak podkreśla lek. Anna Plucik-Mrożek, to, jaki powinniśmy dziennie pokonać dystans, zależy od naszego bilansu energetycznego. - To zależy, ile energii dostarczymy do organizmu i ile kalorii spalimy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia. - Spożywając większą liczbę kalorii, dostarczamy więcej energii. Jeśli tego nie spalimy, to bilans będzie dodatni i utyjemy - tłumaczy ekspert. 


POSŁUCHAJ

08:34

Długie, wiosenne spacery. Ile kroków dziennie należy zrobić? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Trudno zgubić zbędne kilogramy, prowadząc siedzący tryb życia i ograniczając aktywność fizyczną do minimum. - Jeżeli chcemy schudnąć, jedząc, co chcemy, musimy ćwiczyć dość intensywnie codziennie przez godzinę - radzi rozmówczyni Romana Czejarka. 


. 

Co dają nam krokomierze? 

Krokomierze, czyli popularne opaski do liczenia kroków, to urządzenia w formie zegarka lub aplikacji w telefonie. Są coraz częściej stosowane przez użytkowników, a ich główną zaletą jest możliwość kontrolowania codziennej aktywności czy sprawdzania dodatkowych danych, np. spalonych kalorii. - Są takie opaski, które informują nas, o której godzinie wstać, spełniają one funkcję motywującą - podkreśla gość Jedynki. - Uczą nas pewnych nawyków. Jeżeli widzimy, że spalamy mniej kalorii, to jest to dla nas informacja, że powinniśmy spożyć mniejszą porcję, np. na obiad - dodaje. 

Anna Plucik-Mrożek przypomina, że każda aktywność fizyczna, nawet ta niezwiązana z ćwiczeniami, zabezpiecza nas przed siedzącym trybem życia, który zwiększa ryzyko wielu chorób. - Także chroni nas przed ryzykiem przedwczesnej śmierci i poprawia jakość życia - dopowiada. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: lek. Anna Plucik-Mrożek (internista, lekarz medycyny sportowej)

Data emisji: 22.03.2022

Godzina emisji: 11.20

ans 

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.