Poruszanie się w cyfrowym świecie wymaga od nas dodatkowej ostrożności. - Ona powinna sprowadzać się do kilku podstawowych zasad. Natomiast rzeczą nadrzędną, o której musimy pamiętać, jest to, żeby w internecie nigdy nie działać pod wpływem emocji - zauważa Paweł Ellerik.
Tylko jak to zrobić, kiedy natrafimy na bardzo atrakcyjną ofertę, która jest jednak ograniczona czasowo i kusi nas, żeby w nią kliknąć? - Zaleciłbym trzy głębokie wdechy, policzenie do dziesięciu i spędzenie chociażby chwili na tym, aby spróbować sprawdzić realność tej oferty. Cyberprzestępcy liczą, że wprowadzą nas w stan niskiej racjonalności, którą mamy zawsze wtedy, kiedy jest okazja, której po prostu nie można przegapić i mamy tylko chwilę, żeby skorzystać (…) albo jeżeli wzbudzą w nas poczucie strachu - słyszymy.
Nie podajemy hasła ani loginu
W tym drugim przypadku chodzi o sytuacje, kiedy odbieramy telefon od oszusta podszywającego się pod pracownika naszego banku, a ten prosi o podanie loginu i hasło do konta. Może zdarzyć się, że będziemy wtedy zmęczeni lub dopiero obudzimy się i nieświadomi tego, staniemy się łatwy celem.
- Należy pamiętać, że bank nie ma prawa do nas zadzwonić i przez telefon poprosić o hasło - mówi Paweł Ellerik.
Nie klikamy
Oszuści wysyłają również SMS-y i e-maile z linkami do super okazji, a tak naprawdę mogą one prowadzić do wyłudzenia od nas pieniędzy. Dlatego nie należy w nie klikać.
Czy grozi nam niebezpieczeństwo, jeżeli jednak kliknęliśmy w taki link? - Jeśli nie dokonaliśmy żadnych działań, to prawdopodobnie nie. Przez działania mam na myśli: nie dokonaliśmy żadnej płatności, nie podawaliśmy żadnych danych, nie próbowaliśmy się zalogować ani nie ściągaliśmy żadnej aplikacji - zauważa Paweł Ellerik.
Kiedy jednak podaliśmy dane naszej karty płatniczej, powinniśmy natychmiast ją zablokować w banku. Natomiast w przypadku numeru dowodu osobistego warto złożyć zawiadomienie na policję. Powinniśmy również zgłaszać na specjalnych stronach podejrzane witryny. Dzięki temu odpowiednie służby będą skuteczniej walczyć z cyberprzestępcami.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Joanna Racewicz
Gość: Paweł Ellerik (ekspert IT)
Data emisji: 28.04.2022
DS
Internetowe oszustwa. Jak nie stracić pieniędzy w sieci? - Jedynka - polskieradio.pl