Media społecznościowe. Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w sieci?

Data publikacji: 16.05.2022 15:00
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 15:12
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Młodzi użytkownicy internetu są narażeni na wiele niebezpieczeństw
Młodzi użytkownicy internetu są narażeni na wiele niebezpieczeństw, Autor - Pixabay/ ongchinonn
Czy cieszące się dużą popularnością serwisy społecznościowe to zagrożenie dla dzieci i młodzieży? Czy i w jakim stopniu rodzic powinien kontrolować aktywność dziecka w internecie? 
  • Serwisy społecznościowa są przeznaczone dla dzieci i młodych ludzi powyżej 13. roku życia.
  • Rodzice powinni rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci.
  • Młodzi ludzie korzystający z internetu budują poprzez kontakty internetowe pozycję w grupie rówieśniczej. Z większym prawdopodobieństwem podejmują zatem ryzykowne działania.

Serwisy społecznościowe – platformy, na których znajdziemy filmy, materiały różnego rodzaju, oceny i komentarze udostępniane przez użytkowników – cieszą się niesłychaną popularnością zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. – Serwisy te są przeznaczone dla dzieci i młodych ludzi powyżej 13 roku życia. Granica jest postawiona, jak sądzę, zasadnie – mówi Łukasz Wojtasik, ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, autor pierwszej polskiej kampanii na temat zagrożeń dla dzieci w sieci. – Niektórzy zastanawiają się, czy nie jest postawiona zbyt nisko, jednak na pewno młodsze dzieci nie powinny korzystać z takich serwisów – dodaje gość radiowej Jedynki. 

Rozmawiajmy z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci

W wielu rodzinach rozmawia się z dziećmi o internecie, o bezpieczeństwie w sieci i od samego początku uczy dzieci zasad rozróżniania treści pozytywnych od negatywnych, konstruktywnych od szkodliwych. – Jeśli zapytalibyśmy rodziców czy są gotowi na to, by ich dzieci spotykały się z pornografią czy brało udział w niebezpiecznych wyzwaniach, oglądało brutalne sceny z wojny, na kontakt z obcą osobą, powiedzą "nie" – mówi gość radiowej Jedynki.

Podobne, jak w internecie, nieodpowiednie dla dzieci treści (sceny przemocy czy nagość) można jednak zobaczyć również w telewizji czy w kinie. Na czym polega różnica? – W internecie młodzi ludzie chcą być docenieni, zauważeni, chcą dostać "serduszka", uznanie – zaznacza ekspert w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia. – Buduje się tam pozycję w grupie rówieśniczej. Z większym prawdopodobieństwem zatem podejmą w internecie ryzykowne działania. Te zagrożenia są specyficzne dla internetu – dodaje Łukasz Wojtasik. 

Dodatkowo, sceny zamieszczane w sieci niosą ze sobą nieporównanie większy ładunek brutalności i okrucieństwa, niż te, które możemy zobaczyć w tradycyjnych mediach, jak zaznacza gość Programu Pierwszego Polskiego Radia. Rodzice, którzy napotykają na problemy związane np. ze zbyt intensywnym korzystaniem z mediów społecznościowych przez ich dzieci mogą skorzystać z pomocy specjalistów.

POSŁUCHAJ

09:04

O bezpieczeństwie dzieci w internecie mówi Łukasz Wojtasik, ekspert z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (Jedynka/Cztery Pory Roku)

Czytaj także: 

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Łukasz Wojtasik (ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, autor pierwszej polskiej kampanii na temat zagrożeń dla dzieci w sieci, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)

Data emisji: 16.05.2022

Godzina emisji: 9.36

djr

Noc z reportażem
Noc z reportażem
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.