25. Piknik Naukowy. Jak nie dać sobie robić wody z mózgu?

Data publikacji: 18.05.2022 12:25
Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 08:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prezentacja podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pomoże nauczyć się, Jak wykryć fake newsy
Prezentacja podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pomoże nauczyć się, Jak wykryć fake newsy, Autor - Shyntartanya/Shutterstock
Tematem przewodnim sobotniego (21.05) Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Nie zabraknie jednak również eksperymentów i pokazów o zupełnie innej tematyce. Na stanowisku Fundacji "Marsz dla nauki" prezentowany będzie pokaz "Pic na wodę, fotomontaż - czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach postprawdy".
  • 25. Piknik Naukowy odbędzie się na terenie Centrum Nauki Kopernik - przy Bulwarach Wiślanych (Wybrzeże Kościuszkowskie 20)
  • Na zwiedzających czekać będzie ponad 50 stanowisk różnych instytucji naukowych i gości specjalnych
  • Wydarzenia podczas Pikniku Naukowego relacjonować będą anteny Polskiego Radia

Żyjemy w czasach szalejącej dezinformacji. Na stanowisku Fundacji "Marsz dla nauki" będzie można na przykładzie sfałszowanego zdjęcia nauczyć się tropić i rozpoznawać kłamstwa oraz manipulacje przedstawiane jako "wiadomości". A przykładów podobnych praktyk nie brakuje.

Choć francuski filozof, dziennikarz i aktywista Bernard-Henri Lévy był w 2014 roku na Ukrainie, to fotomontaż jego zdjęcia z Majdanu ma dowodzić, że wcale go tam nie było. Wystarczyło do oryginalnego zdjęcia na pierwszym planie dokleić studio fotograficzne.

- Na zdjęciu widać, że Lévy stoi na tle jakiejś wojennej scenerii ustawionej w studiu fotograficznym. Weryfikując to z użyciem narzędzi, które dostępne są w wyszukiwarkach, tak naprawdę okazuje się, że ten francuski aktywista był przed ośmioma laty na Majdanie w Kijowie i tam przemawiał. Ktoś chciał mu wizerunkowo zaszkodzić i spreparował oryginalne zdjęcie, dodając studio fotograficzne - tłumaczy Anna Długajczyk z Fundacji "Marsz dla nauki".

Ten i wiele innych pokazów i eksperymentów naukowych, jak tworzenie własnej komety, zwiedzanie trójwymiarowych modeli jaskiń czy konstruowanie kosmicznego łazika, już w sobotę, 21 maja od godz. 11 do 20 w Centrum Nauki Kopernik. Wstęp na 25. Piknik Naukowy jest bezpłatny. Aby wejść na wystawy oraz do planetarium, konieczne jest wcześniejsze pobranie wejściówki ze strony kopernik.org.pl.


POSŁUCHAJ

03:45

"Pic na wodę, fotomontaż - czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach postprawdy" - prezentacja Fundacji "Marsz dla nauki" (Cztery pory roku/Jedynka)

Polskie Radio ze swoimi strefami!

Wydarzenia podczas Pikniku Naukowego relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.

Już od godz. 9.00 w radiowej Jedynce audycja "Jedyne takie miejsce", podczas której będzie można dowiedzieć się m.in., jaki jest skład wody i jej funkcje. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Materiał: Maciej Walecki 

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 10.24

pg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.