Żyjemy w czasach szalejącej dezinformacji. Na stanowisku Fundacji "Marsz dla nauki" będzie można na przykładzie sfałszowanego zdjęcia nauczyć się tropić i rozpoznawać kłamstwa oraz manipulacje przedstawiane jako "wiadomości". A przykładów podobnych praktyk nie brakuje.
Choć francuski filozof, dziennikarz i aktywista Bernard-Henri Lévy był w 2014 roku na Ukrainie, to fotomontaż jego zdjęcia z Majdanu ma dowodzić, że wcale go tam nie było. Wystarczyło do oryginalnego zdjęcia na pierwszym planie dokleić studio fotograficzne.
- Na zdjęciu widać, że Lévy stoi na tle jakiejś wojennej scenerii ustawionej w studiu fotograficznym. Weryfikując to z użyciem narzędzi, które dostępne są w wyszukiwarkach, tak naprawdę okazuje się, że ten francuski aktywista był przed ośmioma laty na Majdanie w Kijowie i tam przemawiał. Ktoś chciał mu wizerunkowo zaszkodzić i spreparował oryginalne zdjęcie, dodając studio fotograficzne - tłumaczy Anna Długajczyk z Fundacji "Marsz dla nauki".
Ten i wiele innych pokazów i eksperymentów naukowych, jak tworzenie własnej komety, zwiedzanie trójwymiarowych modeli jaskiń czy konstruowanie kosmicznego łazika, już w sobotę, 21 maja od godz. 11 do 20 w Centrum Nauki Kopernik. Wstęp na 25. Piknik Naukowy jest bezpłatny. Aby wejść na wystawy oraz do planetarium, konieczne jest wcześniejsze pobranie wejściówki ze strony kopernik.org.pl.
Polskie Radio ze swoimi strefami!
Wydarzenia podczas Pikniku Naukowego relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.
Już od godz. 9.00 w radiowej Jedynce audycja "Jedyne takie miejsce", podczas której będzie można dowiedzieć się m.in., jaki jest skład wody i jej funkcje.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Materiał: Maciej Walecki
Data emisji: 18.05.2022
Godzina emisji: 10.24
pg
25. Piknik Naukowy. Jak nie dać sobie robić wody z mózgu? - Jedynka - polskieradio.pl