Wykluczenie cyfrowe
Jak podkreśla Paweł Ellerik, ekspert branży IT, wykluczenie cyfrowe można rozumieć jako brak lub ograniczenie możliwości korzystania z nowoczesnych form komunikacji. - Termin odnosi się do zjawiska, w którym możemy mówić o osobach niemających dostępu do technologii oraz nieumiejących z niej korzystać - mówi w audycji "Cztery pory roku".
Wykluczenie cyfrowe głównie dotyka osoby w starszym wieku oraz osoby zamieszkałe w obszarach wiejskich. Ekspert wskazuje, że może być to spowodowane brakiem odpowiedniego sprzętu. - Większe znaczenie miał brak fizycznego dostępu do Internetu. Gospodarstwa domowe nie były podłączone do sieci bądź nie posiadały odpowiedniego sprzętu - podkreśla. - Mogą być dwa powody wykluczenia: niektórzy nie widzą korzyści z korzystania z Internetu, a inni widzą potrzebę, korzyść, ale nie potrafią się w tym odnaleźć i nie są w stanie swobodnie korzystać z sieci - tłumaczy.
Ważna jest edukacja
Zdaniem gościa Jedynki wykluczenie społeczne jest mniejsze w kontekście ilościowym, ale wzrasta w kontekście jakościowym. - Wykluczenie cyfrowe ma coraz większe znaczenie, ponieważ większa część naszego życia jest realizowana poprzez technologie - mówi. - Ważna jest przede wszystkim kwestia przemyślanej edukacji. Bardzo ważna jest rola każdego, kto ma w rodzinie osoby starsze lub te, które swobodnie poruszają się w przestrzeni cyfrowej. (...) Powinniśmy odnaleźć w sobie cierpliwość, podejście do takiego człowieka i mieć na uwadze, że to, co dla nas jest oczywiste, dla kogoś innego będzie zupełnie nowe - zaznacza.
- My często, chcąc wprowadzić kogoś w przestrzeń cyfrową, pokazujemy np. jak włączyć tablet i wi-fi i na tym nasz wkład się kończy. To jednak nie wystarczy - kontynuuje Paweł Ellerik.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Agnieszka Kunikowska
Gość: Paweł Ellerik (ekspert w branży IT)
Data emisji: 8.06.2022 r.
Godzina emisji: 11. 38
ans
Powszechne wykluczenie cyfrowe? "Ważna jest przemyślana edukacja" - Jedynka - polskieradio.pl