O śmierci monarchini Pałac Buckingham poinformował w czwartek (8.09). Królowa była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. Tron objęła w 1952 roku. Po śmierci Elżbiety II nowym królem został jej syn Karol III.
Uroczysty pogrzeb królowej odbędzie się 19 września. Do tego czasu w Zjednoczonym Królestwie będą miały miejsce uroczystości związane z pożegnaniem monarchini. We wtorek (13.09) trumna z ciałem królowej dotarła do Pałacu Westminsterskiego. W kolejce do pożegnania Elżbiety II ustawiły się tłumy Brytyjczyków. Na oddanie hołdu zmarłej królowej trzeba czekać nawet 48 godzin.
Wieloletnie przygotowania
Plan uroczystości pogrzebowych był przygotowany od wielu lat. Na bieżąco dokonywano w nim poprawek i aktualizacji. - Od momentu, kiedy monarcha obejmuje tron, wszyscy muszą być gotowi na jego ewentualne odejście. Wiadomo, że gdy królowa była młoda, nie spodziewano się tego momentu szybko. Ale protokół pogrzebowy, ta operacja "London Bridge", była rzeczywiście przygotowywana i również uaktualniana na bieżąco przez wszystkie te lata, kiedy królowa zasiadała na tronie - wyjaśnia dr Izabela Curyłło-Klag z Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ekspertka zaznacza, że aktualizacje były dokonywane regularnie i częściej niż na przykład raz do roku. - Były niedawno wywiady z szefem londyńskiej policji metropolitalnej, który mówił, że w zasadzie to stale musieli oni sprawdzać na przykład stan robót drogowych, aby wiedzieć, którędy będzie podążał kondukt pogrzebowy i jak zabezpieczyć go pod tym kątem - przytacza gość audycji "Cztery pory roku".
Czytaj również:
Dr Izabela Curyłło-Klag podkreśla również, że jest to przedsięwzięcie mocno dostosowane do współczesnych czasów. - To skomplikowane, wieloetapowe przedsięwzięcie logistyczne. Bardzo tradycyjne, bo to ważny moment w historii narodu brytyjskiego, ale przecież dzieje się tu i teraz, w naszym zglobalizowanym świecie. Więc Brytyjczycy, którzy są świetni w tej pompie i ceremonii, starają się też dostosować tę ceremonię do wymogów dnia dzisiejszego. Na przykład księgi kondolencyjne dla poddanych są dostępne wyłącznie w internecie - wyjaśnia ekspertka.
Królewska etykieta pogrzebowa
W trakcie uroczystości pogrzebowych rodzinę królewską obowiązuje specjalny protokół. Zawiera on między innymi instrukcje dotyczące ubioru. Wymaga on na przykład, by służący w armii członkowie rodziny królewskiej mieli na sobie mundur. Książę Harry, który pełnił taką służbę, miał jednak na sobie inny strój. - Obowiązuje ścisły dress code przy takiej okazji. Książę Harry jest akurat w trudnym położeniu, ponieważ nie jest członkiem rodziny królewskiej, który aktualnie czynnie reprezentuje monarchię. Więc nie może nosić umundurowania, chociaż służył w wojsku. Książę Andrzej też, ze względu na skandale, nie występuje w mundurze - tłumaczy dr Izabela Curyłło-Klag.
Gość Programu 1 Polskiego Radia ocenia, że w protokole uroczystości pogrzebowych nie ma miejsca na spontaniczne zdarzenia. - Spontaniczne gesty mogą się pojawić ze strony publiczności, ale sądzę, że ochrona będzie czuwać, aby nic nie zakłóciło tych bardzo doniosłych chwil. Myślę, że protokół będzie jakoś tam podany. Im bliżej pogrzebu, tym więcej od rodziny królewskiej do mediów przecieka. To nie jest od razu eksponowane, podane do publicznej wiadomości - mówi ekspertka.
Audycja: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: dr Izabela Curyłło-Klag (Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 15.09.2022
Godziny emisji: 11.15
qch
Ceremoniał i etykieta. Jak będzie wyglądać pogrzeb Elżbiety II? - Jedynka - polskieradio.pl