Z badań NASK wynika, że 40 proc. polskich rodziców umieszcza w internecie zdjęcia swoich pociech, a ponad 51 proc. dzieci, zwłaszcza nastolatków, nie akceptuje tego, że rodzice bez zgody wrzucają do sieci ich zdjęcia. - Dorośli, których rodzice za ich dzieciństwa publikowali w sieci ich zdjęcia, mają do nich pretensje - mówi Łukasz Wojtasik, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w sieci, koordynator Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. - Często takie sprawy trafiają na drogę prawną, bo faktycznie dorośli mają problemy z powodu zdjęć, które trafiły do internetu w ich dzieciństwie - dodaje.
Zdjęcia są powszechnie dostępne
Dzieci, których zdjęcia zamieszczone przez rodziców w sieci odnaleźli ich rówieśnicy w szkole, stają się ofiarami prześladowań. - Powinniśmy mieć świadomość różnicy między internetem a tradycyjnym pokazywaniem zdjęć, chwaleniem się zdjęciami dzieci. Zdjęcia, które trafiają do internetu, są powszechnie dostępne oraz w internecie zostają - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia.
Do kolekcji pedofilskich
Z przeprowadzanych badań wynika, że 20 proc. rodziców dzieci do 6. roku życia publikuje zdjęcia dzieci nago i w bieliźnie, jak sprecyzował rozmówca Romana Czejarka. To zdjęcia, które z dużym prawdopodobieństwem "mogą trafić w internecie do kolekcji pedofilskich" - podkreślił Łukasz Wojtasik. - Duża część zdjęć pedofilskich trafia do internetu z rodzinnych kolekcji - dodał.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Łukasz Wojtasik (ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w sieci, koordynator Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na rzecz bezpieczeństwa dzieci online)
Data emisji: 23.11.2022
Godzina emisji: 9.38
djr/kor
Sharenting. Jakie zagrożenia wiążą się z publikowaniem zdjęć dzieci w internecie? - Jedynka - polskieradio.pl