Chipowanie psów. Sposób na walkę z bezdomnością zwierząt?

Data publikacji: 30.12.2022 12:56
Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 15:18
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Minister rolnictwa zapowiedział, że w 2023 roku do Sejmu trafi ustawa o obowiązkowym chipowaniu psów
Minister rolnictwa zapowiedział, że w 2023 roku do Sejmu trafi ustawa o obowiązkowym chipowaniu psów, Autor - shutterstock

POSŁUCHAJ

Chipowanie psów. Sposób na walkę z bezdomnością zwierząt? (Cztery pory roku/Jedynka)

Minister rolnictwa zapowiedział, że w 2023 roku do Sejmu trafi ustawa o obowiązkowym chipowaniu psów. Ma to ułatwiać poszukiwanie zagubionych zwierząt, a także uniemożliwiać ich wyrzucanie. - Bez obowiązkowego chipowania nigdy nie osiągniemy celu w przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt - uważa Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska na Paluchu w Warszawie.

Chipy mają być wszczepiane psom przez weterynarzy, podczas szczepień. Na znaczenie takiego kroku uwagę zwraca Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska na Paluchu w Warszawie. - Bez obowiązkowego chipowania, nigdy nie osiągniemy celu w przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt. Zwierzęta nieposiadające tożsamości nadal będą porzucane i przepędzane, przewożone z gminy do gminy - słyszymy na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 

Na czym polega procedura chipowania?

Lekarz weterynarii, Dorota Będkowska, wskazuje, że znakowanie elektroniczne polega na wprowadzeniu pod skórę psa mikroprocesora. - To troszeczkę grubsza igła niż do normalnych zastrzyków, natomiast jest ona bardzo ostra, co czyni zabieg praktycznie bezbolesnym lub minimalnie dyskomfortowym - tłumaczy. - To urządzenie bierne, które nie wydziela żadnych fal. Jego numer odczytujemy specjalnym czytnikiem - dodaje gość audycji.

Chip wprowadzany jest między łopatki albo w połowie długości szyi z jej lewej strony. - Jeśli oznakujemy zwierzę, ważne by numer chipa wraz z danymi został wprowadzony do bazy danych - podkreśla Dorota Będkowska. Henryk Strzelczyk wyjaśnia, że w jego schronisku procedura chipowania wdrażana jest od roku 2005. - Już zachipowanych jest prawie 65 tys. zwierząt. Gdy nie było chipowania, przyjmowaliśmy ok. 4 tys. psów w skali roku. Teraz jest to prawie 2 tys. - słyszymy.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Materiał: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 30.12.2022 

Godzina emisji: 10.39

mg/kor

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.