Geolokalizacja ułatwia życie. Jak rozsądnie z niej korzystać?

Data publikacji: 28.02.2023 14:16
Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 14:39
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czym jest geolokalizacja i jakie daje możliwości?
Czym jest geolokalizacja i jakie daje możliwości?, Autor - Shutterstock/Happy_Nati
Gdy niepokoimy się o nasze dzieci, które długo nie wracają do domu, albo nie mamy kontaktu ze schorowanymi rodzicami w podeszłym wieku, możemy skorzystać z aplikacji dającej nam możliwość zlokalizowania miejsca ich pobytu. Czym jest geolokalizacja? W jakich sytuacjach warto ją wykorzystywać? Jakie aspekty prawne wiążą się z używaniem tego rodzaju aplikacji? 

Namierzanie - czy jest legalne?

Geolokalizacja jest procesem, w ramach którego możliwe jest ustalenie położenia geograficznego urządzenia. Namierzaniu podlegać mogą zarówno przedmioty, jak i osoby fizyczne. Z uwagi na to, że ostatnie dekady przyniosły gwałtowny rozwój technologiczny, ogromna ilość telefonów komórkowych ma obecnie wbudowany nadajnik GPS, dzięki któremu możemy zlokalizować daną osobę lub przedmiot. Czy zainstalowanie aplikacji śledzącej jest legalne? - Jeżeli chodzi o rodziców, którzy martwią się o swoje dziecko, to muszą oni w imieniu dziecka wyrazić zgodę na geolokalizację. Z kolei pociecha musi być poinformowana o tym, że urządzenie jest skonfigurowane w taki sposób, że wysyła informację o lokalizacji do innej osoby - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Mirosław Gumularz, radca prawny. - Dziecko powinno wiedzieć, do jakich celów takie informacje są gromadzone - dodaje. 

- Są również m.in. lokalizatory, czyli takie małe urządzenia, które też wysyłają sygnał o naszym położeniu w różny sposób. Jest to powszechnie znane i tutaj to ryzyko związane z naruszeniem prywatności jest jeszcze większe - zwraca uwagę gość Jedynki.

Jakie są zagrożenia?

Dr Mirosław Gumularz przestrzega przed zagrożeniami, które mogą wynikać z korzystania z urządzeń lokalizujących. - Jeżeli używa tego typu urządzeń w celach zgodnych z wymogami prawnymi czy ogólnie pojętą moralnością, to dana osoba zakomunikuje, w jakim celu używa takiej technologii, ale wiążą się z tym także zagrożenia. Obecna sytuacja na Ukrainie pokazała wiele takich sytuacji, gdzie żołnierze, po obu stronach konfliktu, byli lokalizowani, bo łączyli się za pomocą aplikacji mobilnych - wyjaśnia ekspert. 

Namierzanie pracownika 

Czy pracodawca może śledzić pracownika? - Geolokalizacja może być też formą monitorowania pracownika. Pracodawca musi go o tym poinformować, ale nie musi pytać go o zgodę - podkreśla rozmówca Romana Czejarka. - Powinien również wyjaśnić zasady, np. że geolokalizacja będzie włączona wtedy, kiedy pracownik będzie wykorzystywał auto do celów prywatnych - zaznacza. 

POSŁUCHAJ

08:20

Geolokalizacja ułatwia życie. Jak rozsądnie z niej korzystać? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

 Czytaj również:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Mirosław Gumularz (radca prawny)

Data emisji: 28.02.2023

Godzina emisji: 11.17

ans

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.