Napoje energetyczne - sztuczna energia, prawdziwa chemia

Data publikacji: 13.03.2023 20:00
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 08:33
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Sięganie po napoje energetyzujące wśród nastolatków jest powszechne
Sięganie po napoje energetyzujące wśród nastolatków jest powszechne, Autor - Shutterstock/antoniodiaz
- Rodzice dopuszczają do takiej sytuacji, że nawet maluch sięga po takie produkty. Polskie badania pokazują, że ponad 2 proc. dzieci w wieku 3-9 lat spożywa napoje energetyzujące - mówi dr Jolanta Flejszar-Olszewska. Napoje te nie powinny jednak być spożywane przez dzieci. Dlaczego?

W Polsce napoje energetyzujące piją coraz młodsze dzieci. Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że 2,1 proc. dzieci w Polsce w wieku 3-9 lat regularnie spożywa napoje energetyzujące, natomiast w przypadku młodzieży (w wieku 10-17 lat) jest to 35,7 proc. chłopców i 27,4 dziewcząt.

Główny składnik - kofeina

Tymczasem napoje te w ogóle nie powinny być spożywane przez dzieci, gdyż ich głównym składnikiem jest kofeina, i to w dość wysokiej dawce. W jednej puszce energetyka zawartych jest 80 gramów tej substancji, dla porównania w filiżance kawy - od 50 do 60.

- Napoje te poprawiają nasze samopoczucie, podnoszą wydolność organizmu, ale też zmniejszają zmęczenie. Głównym składnikiem, który odpowiada za realizację tych celów, jest kofeina, ale oprócz kofeiny występuje guarana, tauryna, witaminy z grupy B, wyciągi z ziół - wyjaśnia dr Jolanta Flejszar-Olszewska.

Oszukać organizm

Ekspertka wyjaśnia, że rola tych dodatkowych składników ma polegać na wzmocnieniu działania kofeiny, a także usunięciu skutków, które mogą pojawić się w następstwie zmuszania naszego organizmu do zwiększonego wysiłku. - Czyli jeżeli jesteśmy zmęczeni, a my prowokujemy ten organizm do tego, żeby stawał się jeszcze bardziej wydolny, pomimo tego, że jest zmęczony, to te składniki pełnią taką rolę usuwania właśnie tych skutków ubocznych. To jest takie chwilowe oszukiwanie - wyjaśnia.

Edukacja czy zakazy?

- Uważam, że ważniejsza jest edukacja, budowanie świadomości, bo wprowadzanie zakazu nie spowoduje tego, że ludzie nie będą po to sięgać - mówi dr Jolanta Flejszar-Olszewska.

POSŁUCHAJ

08:01

Napoje energetyczne - nie dla dzieci! (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Jolanta Flejszar-Olszewska (doktor nauk chemicznych, specjalistka leczenia dietetycznego)

Data emisji: 13.03.2023

Godzina emisji: 11.15

ans

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.