Czy kostiumy wpłyną na sukces "Dewajtis"? Nowy serial historyczny w TVP

Data publikacji: 14.09.2023 12:39
Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 12:58
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Serial "Dewajtis" już w niedzielę w TVP. Dlaczego moda była w tamtych czasach bardzo ważna?
Serial "Dewajtis" już w niedzielę w TVP. Dlaczego moda była w tamtych czasach bardzo ważna?, Autor - TVP / Forum
TVP1 przeniosła na ekran znaną powieść Marii Rodziewiczówny "Dewajtis". Premiera siedmioodcinkowego serialu odbędzie się w niedzielę, 17 września. - Emocje mogą pozwolić na wciągnięcie się w ten serial. Jest sentymentalny, ładny w obrazie i jest tam miłość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Radke, kostiumograf. W jaki sposób powstawały kostiumy dla serialowych bohaterów?
  • Pierwszy odcinek serialu "Dewajtis", będącego ekranizacją powieść Marii Rodziewiczówny z 1889 roku, już w tę niedzielę w TVP1 o godz. 20.20.
  • Główne role grają Michalina Olszańska i Karol Dziuba, a partnerują im m.in. doświadczeni: Mirosław Baka, Małgorzata Pieczyńska, Maria Pakulnis i Tomasz Sapryk.
  • Serial "Dewajtis" wyreżyserował Filip Zylber, natomiast za kostiumy aktorów odpowiedzialna była Elżbieta Radke.
  • W siedmiu odcinkach serialu o miłości, honorze i rodzinie splotą się losy członków zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieni powstanie styczniowe.

Elżbieta Radke przyznaje, że "Dewajtis" Marii Rodziewiczówny to bardzo ciekawa powieść. - Mnie zainteresowała filozofia pozytywizmu w literaturze. To miało ogromny wpływ na kostium - opowiada.

- Pozytywizm ma w sobie wszystko takie pozytywne. Praca, nauka i estetyka to takie pozytywne połączenie. W kostiumie chciałam odzwierciedlić ten pozytywizm, jednak to nie udaje się we wszystkich warstwach społecznych. Jest tam podział na: szlachtę, arystokrację, włościan czy ziemian i każdy wygląda trochę inaczej. Stąd estetyka tych kostiumów jest różna - dodaje.


POSŁUCHAJ

09:20

Czy kostiumy wpłyną na sukces "Dewajtis"? Nowy serial historyczny w TVP1 (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Dlaczego w "Dewajtis" moda była taka ważna?

Elżbieta Radke zauważa, że w tamtych czasach moda była czymś naprawdę ważnym. - Ubiór świadczył o statusie majątkowym. W tamtych czasach ludzie byli niewolnikami mody, trendów ubraniowych i fryzjerskich. Dzisiaj zakładasz to, co chcesz, mimo jakiegoś trendu podstawowego. Wówczas tak nie było. To było bardzo ważne, jak się nosisz. Nie dotyczyło to może chłopstwa, ale szlachta i ziemianie puszyli się, że kto jest lepiej ubrany, ten ważniejszy - wyjaśnia.

Jeżeli ktoś nie stosował się do nakazów ówczesnej mody, to był źle odbierany przez innych i krytykowany.

Kostiumy do "Dewajtis" szyto od czerwca

- To był wyjątkowo szalony projekt dla wszystkich. Dla scenarzystów, jak dla kostiumów i scenografii. Można powiedzieć, że pracę przy serialu zaczęłam właściwie na początku czerwca tego roku, a na koniec czerwca już były zdjęcia - komentuje Elżbieta Radke.

Gość Jedynki dopowiada: - Musiałam dopasować kostiumy do charakteru każdej postaci. Była tam emancypantka, która przyjechała z Ameryki, dlatego ubrałam ją już inaczej. Przyjechała w kostiumie przepisowym, a później chodziła na luzie, jak chciała... Wyłamała się (…). Jest też Julka, która studiuje w Paryżu i ona jest przedstawicielką paryskiej mody.

- Kostiumy z założenia szyje się i tak chciałabym. Wiadomo jednak, że to był tak krótki czas, że wszystkiego nie da się uszyć, a akurat kostiumy XIX-wieczne wymagały niezwykłej precyzji krawieckiej - mówi Elżbieta Radke.

Dlatego też w serialu częściowo posiłkowano się również gotowymi kostiumami innych projektantów, także tymi z europejskich magazynów.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Elżbieta Radke (kostiumograf)

Data emisji: 14.09.2023

Godziny emisji: 11.15

DS

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.