Powstanie styczniowe. Jak kobiety reagują na rzeczywistość?
Zimą 1863 roku wybucha powstanie styczniowe. Mężczyźni ruszają do walki, ale kobiety również nie pozostawiają bierne. - Niektórzy nazywają powstanie styczniowe wojną kobiet. One do powstania się włączyły, walczyły bardzo aktywnie, brały udział w walkach z bronią w ręku - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Katarzyna Jakimiak, kuratorka wystawy "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego". - Pełniły one również role łączniczek, opiekunek zesłanych, uwięzionych, rannych. Zajmowały się również tym, co było zupełnie niewidoczne, czyli wsparciem moralnym i taktycznym - opowiada.
Kobiety ruszyły do walki
Jedną z wojowniczek była Henryka Pustowójtówna, która włożyła męski mundur i ruszyła do walki. - Henryka Pustowójtówna nie była jedyną, takich kobiet było ok. 30 - podkreśla gość Jedynki. - Wśród nich były również cudzoziemki, np. Marie-Antoinette Lix, która walczyła z kolei w obronie majątku Łubieńskich - mówi.
- Mężczyźni walczyli, kobiety były tym zapleczem, ale jednocześnie i one (tak jak mężczyźni) były zagrożone niebezpieczeństwami ze strony wojska rosyjskiego, uwięzieniem i zesłaniem - dodaje Katarzyna Jakimiak.
Wystawa "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego"
Ekspozycja jest poświęcona udziałowi kobiet w narodowym zrywie niepodległościowym 1863 r., ich sytuacji społecznej i ukazaniu ról, jakie kobiety różnych stanów i różnych środowisk w nim odegrały. - Pokazujemy oczywiście to, co z tego okresu jest niezwykle charakterystyczne, czyli biżuterię patriotyczną pochodzącą ze zbiorów Muzeum Literatury, Muzeum Niepodległości oraz kolekcji prywatnej - zaznacza kuratorka wystawy.
Na ekspozycji prezentowane są ponadto pochodzące z kolekcji Krzysztofa Kura numery bieżącej prasy zagranicznej dokumentujące przebieg działań wojennych w Polsce i ilustrujące udział kobiet. - To jest naprawdę wielka ciekawostka, nieosiadła w powszechnej świadomości - powstanie było komentowane w prasie zagranicznej, prasie zachodniej i częściowo tę prasę pokazujemy dzięki kolekcji prywatnej Krzysztofa Kura - przyznaje gość "Czterech pór roku".
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca lutego 2024 r.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: Katarzyna Jakimiak (kuratorka wystawy)
Data emisji: 1.12.2023
Godzina emisji: 11.16
ans
Wystawa "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego". Udział kobiet w narodowym zrywie - Jedynka - polskieradio.pl