Sołtys (pierwotnie od łac. scholasticus - sędzia, ten, który wskazuje winnego) to przedstawiciel lokalnej społeczności, przeważnie wiejskiej. Jego rola począwszy od średniowiecza ulegała poważnym zmianom. Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, sołectwa.
Sołtys jest wybierany przez zebranie wiejskie. Działalność sołtysa wspiera rada sołecka. Sołectwa są ustanawiane przeważnie na obszarze wiejskim. W miastach jednostkami pomocniczymi w większości są osiedla, dzielnice, gdzie odpowiednikiem sołtysa jest zarząd osiedla (dzielnicy) albo przewodniczący zarządu osiedla (dzielnicy).
Do kompetencji sołtysa należą m.in.: reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy dotyczących sołectwa i uczestniczenie w sesjach rady gminy, a także w pracach jej organów bez prawa do głosowania.
Według danych z 31 grudnia 2010 roku w Polsce było 40,3 tys. sołtysów. Według stanu w dniu 31 grudnia 2011 roku w Polsce było 40 540 sołectw.
Więcej w radiowej Jedynce opowie gość: Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.
Poza tym w audycji:
- Dlaczego SUVy (Sport Utility Vehicles) są tak popularne?
Podwyższone samochody kosztują więcej, do ich wyprodukowania potrzeba więcej materiałów i energii, zużywają więcej paliwa, a ich większe rozmiary są wykorzystywane głównie do wożenia powietrza i zajmowania miejsca na parkingach, mimo to wypierają "tradycyjne" samochody. Dlaczego?
Gość: Wojciech Drzewiecki, SAMAR
Czytaj także:
- Konkursy: "Kto to, co to?" i "Od małego dla dużego"
Na audycję "Cztery pory roku" w poniedziałek (11.03) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Daniel Wydrych.
kk
11 marca - Dzień Sołtysa. Kim jest sołtys i jaką pełni funkcję? - Jedynka - polskieradio.pl