Podcast to forma publikacji dźwiękowej lub filmowej, w której jedna lub kilka osób opowiada lub prowadzi rozmowę na konkretny temat. Można go odtworzyć w dowolnym czasie i miejscu, za pośrednictwem internetu. Popularność tej formy rośnie, tak samo, jak liczba podcastów dostępnych na polskim rynku.
Niezwykła więź
- Polskie Radio - w pewnym sensie - od zawsze. To, co mówimy na antenie, kolejne odcinki różnych audycji, możecie Państwo potem odsłuchać w internecie - powiedział w audycji "Cztery pory roku" Bartłomiej Makowski z Agencji Kreacji Projektów Podcastowych w Polskim Radiu.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że to, co odróżnia podcasty od zwykłej audycji radiowej, to to, że często są one adresowane do konkretnej grupy odbiorców. Takich, których interesuje określona tematyka. - Tymczasem radio ma w swoim DNA wpisane docieranie do jak najszerszego grona odbiorców - wyjaśnił rozmówca Agnieszki Kunikowskiej.
Na czym polega sukces podcastu?
Gość radiowej Jedynki zapytany, co jest źródłem sukcesu podcastów, stwierdził, że jest to relacja, która łączy autora podcastu z jego słuchaczami. - Podcast to jest radio 2.0. Medium intymne. Podcasterzy często zwracają się do swoich słuchaczy na "ty", odwołując się do potrzeby bliskości - wytłumaczył.
Makowski jest autorem podcastu "Prawda czasu i prawda ekranu" analizującego autentyczność filmów i seriali. Kolejne odcinki powstają we współpracy z ekspertami i historykami:
Stawiamy na podcasty
Polskie Radio sukcesywnie poszerza swoją ofertę podcastową. Obecnie na platformie podcasty.polskieradio.pl i w aplikacji znajduje się ponad 200 audycji, w tym ok. 1/3 to produkcje oryginalne, które są regularnie wzbogacane o nowe odcinki.
Publiczny nadawca - co wynika z bogatego doświadczenia w produkcji treści audio i unikalnej dokumentacji historycznej - dostarcza różnorodne treści o wyjątkowej wartości historycznej i edukacyjnej.
Przykładami są podcasty takie jak "Powstanie Warszawskie. Pamięć w eterze", bazujący na autentycznych dźwiękach z czasów powstania warszawskiego, oraz "A więc wojna! Wrzesień 1939 roku w archiwach Polskiego Radia", który wykorzystuje nagrania z września 1939 roku, w tym materiały z Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
"Jesteśmy dopiero na początku rewolucji cyfrowej w Polskim Radiu. Stawiamy na podcasty i nowe formy, takie, które do tej pory nie były produkowane w Polskim Radiu" - powiedział Paweł Majcher, prezes publicznego radia.
Czytaj także:
Audycja: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: Bartłomiej Makowski (Agencja Kreacji Projektów Podcastowych w Polskim Radiu)
Data emisji: 2.12.2024
Godzina emisji: 9.00-10.00
kk/zch
Bartłomiej Makowski: Polskie Radio tworzy podcasty w zasadzie od zawsze - Jedynka - polskieradio.pl