Rak szyjki macicy jest obecnie trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet na świecie. W Polsce na raka szyjki macicy najczęściej chorują kobiety w średnim wieku (45-65 lat), stanowią ponad 50 proc. kobiet chorujących na ten nowotwór, a w ostatnich latach wzrasta liczba zachorowań u kobiet młodszych.
- O raku szyjki macicy wiemy bardzo dużo, wiemy też, jak wygląda proces nowotworowy, jakie są stadia i co jest epidemiologicznie czynnikiem sprawczym choroby. Wiemy, jak osiągnąć sukces, ale dalej co roku na świecie ginie ponad 600 tys. kobiet z powodu tego nowotworu. W Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera ponad 2 tys. kobiet rocznie - mówi dr Piotr Bobkiewicz.
Dlaczego Polki rzadko się badają?
Jak podkreśla gość Jedynki, według danych statystycznych ok. 40 proc. kobiet w Polsce nigdy nie wykonywało badań cytologicznych lub były one robione bardzo rzadko. - To są zastraszające dane, ale musimy się z nimi mierzyć - mówi.
- Niestety ciągle jest to strefa intymna, seksualna, gdyż transmisja wirusa brodawczaka ludzkiego zwykle odbywa się tą drogą i ten aspekt, wydaje mi się, odgrywa najbardziej istotną rolę w niechęci do uczestniczenia w tego typu badaniach - wyjaśnia rozmówca Sławy Bieńczyckiej. - Z czasem zwiększa się odsetek kobiet świadomych swojego zdrowia, natomiast jest też grupa kobiet wykluczonych przez różne czynniki, m.in. czynnik wstydu czy czynnik wykluczenia komunikacyjnego - dodaje.
Jak wygląda badanie?
Lekarz ginekolog pobiera komórki z szyjki macicy i przesyła rozmaz do analizy laboratoryjnej. Używa do tego jednorazowej szczoteczki, którą pobiera materiał. Jest to bezbolesne i trwa kilka minut. Laboratorium sprawdza, czy pobrane komórki są prawidłowe. Jeśli wynik pokazuje jakieś nieprawidłowości, lekarz skieruje Cię na dodatkowe badania.
Jak można się przygotować do cytologii:
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: dr Piotr Bobkiewicz (diagnosta, patomorfolog, wykładowca akademickim, konsultant Centrum Onkologii w Warszawie, współtwórca i kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy na Mazowszu, organizator szkoleń w zakresie profilaktyki nowotworów narządu rodnego)
Data emisji: 30.01.2025
Godzina emisji: 11.21
ans/kor
Badanie, które ratuje życie. Jak zachęcić kobiety do wykonania cytologii? - Jedynka - polskieradio.pl