"Traktujmy zdrowie jako największy kapitał". Jakie wyzwania stoją przed naukowcami w sferze zdrowia?

Data publikacji: 05.03.2025 14:44
Ostatnia aktualizacja: 05.03.2025 14:57
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prof. Henryk Skarżyński
Prof. Henryk Skarżyński, Autor - Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Zwiększenie nakładów na profilaktykę zdrowia, zmiany w finansowaniu szpitali czy budowa systemu opieki nad osobami starszymi - to część rekomendacji kongresu "Zdrowie Polaków". - O zdrowiu publicznym i o bezpieczeństwie zdrowotnym musimy mówić w szerszym kontekście, nie tylko w kontekście województwa czy miasta, regionu czy tylko kraju - mówi na antenie Jedynki prof. Henryk Skarżyński, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, przewodniczący rady programowej kongresu "Zdrowie Polaków".

6. kongres "Zdrowie Polaków" odbywał się pod koniec listopada 2024 roku w Światowym Centrum Słuchu koło Warszawy. W jego ramach odbyło się 13 debat, ponad 30 paneli dyskusyjnych oraz prawie 60 wykładów z udziałem 300 ekspertów z różnych dziedzinach. - Kongres to nie tylko lekarze, medycy. Są to przedstawiciele szeroko rozumianego świata nauki, gospodarki, sportu, kultury, i to jego siłą - mówi prof. Henryk Skarżyński.


POSŁUCHAJ

09:35

Jakie wyzwania stoją przed naukowcami w sferze zdrowia? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Medycyna interwencyjna to dziedzina, w zakresie której wykonuje się małoinwazyjne zabiegi, służące leczeniu m.in. nowotworów. Jak mówi prof. Skarżyński, jest to ogromna szansa w poprawie stanu zdrowia pacjenta.

- Zapominamy o tym, że medycyna interwencyjna to wczesna diagnostyka, leczenie. Jeżeli poważnie traktujemy nasze zdrowie, to wykorzystujmy możliwości, które są - podkreśla.  

Prof. Skarżyński: musimy nauczyć się zarządzać naszym zdrowiem 

- Zdrowie publiczne to wciągnięcie nas wszystkich w obszar zdrowia, zarządzania naszym zdrowiem, dbałości o nie i traktowania go jako największego kapitału - zwraca uwagę gość Jedynki. - My musimy nauczyć się zarządzać naszym zdrowiem. Tu wymagana jest cierpliwość i konsekwentne działanie, bo zmiany nie będą odczuwane w odniesieniu do konkretnej osoby za tydzień, za miesiąc, ale systemowo będą odczuwane za 2, 5, 10 lat - dodaje. 

Nagrody "Perspektywy Medycyny"

Podczas podsumowania kongresu "Zdrowie Polaków" zostały przyznane przez kapitułę nagrody czwartej edycji konkursu "Perspektywy Medycyny".

Celem konkursu jest promowanie ekspertów i zespołów przyczyniających się do podnoszenia poziomu polskiej medycyny, wspierania zmian w ochronie zdrowia oraz popularyzacji postaw prozdrowotnych w społeczeństwie. Przyznano nagrody i wyróżnienia w sześciu kategoriach, dwie nagrody główne i cztery nagrody specjalne. Nagrody główne otrzymały minister zdrowia Izabela Leszczyna i przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera.

Za promocję zdrowia w mediach nagrodę "Perspektywy Medycyny" otrzymał redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher. Wyróżniona została także dziennikarka Informacyjnej Agencji Radiowej Joanna Stankiewicz. 

Czytaj również:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński (twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, przewodniczący Rady Programowej Kongresu "Zdrowie Polaków")

Data emisji: 5.03.2025 

Godzina emisji: 10.20

IAR/ans/kor

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.