Ministerstwo Edukacji Narodowej pilotuje program, który powstał w 2008 roku, jako przeciwieństwo do programu "Zero tolerancji".
- Bezpieczeństwo to także poczucie dobrej atmosfery w szkole - podkreśla Beata Kosiec, naczelnik Wydziału Szans Edukacyjnych i Wspierania Uzdolnień. Resort chce zapewnić uczniom poczucie bezpieczeństwa, czyli brak strachu przed innymi uczniami, jak też przed nauczycielami.
Program liczy 300 stron i zakłada zrealizowanie siedmiu podstawowych celów. Jego twórcy uważają, że jak nauczą uczniów wzajemnego szacunku i szacunku do nauczycieli, to wyeliminują ze szkoły agresywne zachowania. Stawiają na wychowanie, kontakty międzyludzkie i właściwa komunikację. Chcą też zwiększyć wpływ rodziców na życie szkoły, ale także zwiększenie umiejętności wychowawczych wychowawców, ale także zwiększenie kompetencji społecznych i emocjonalnych uczniów.
- Na realizację programu rocznie jest przekazywanych sześć milionów złotych - mówi gość "Czterech pór roku". Są rozdzielane na zasadzie konkursów.
Posłuchaj całej rozmowy, z której można szczegółowo dowiedzieć się, na jakich zasadach są przyznawane pieniądze na realizację programu i jakie trzeba spełnić warunki, aby w programie uczestniczyć.
Rozmawiał Roman Czejarek
(ag)
Szkoła bezpieczna, bez przemocy i narkotyków - Jedynka - polskieradio.pl