Targi BUDMA

Data publikacji: 19.01.2010 16:53
Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 16:53
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

POSŁUCHAJ

Co wyróżnia domy pasywne i dlaczego mają one przewagę nad tymi zwykłymi...

W Poznaniu rozpoczęły się największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi budownictwa Budma. Tegorocznym targom towarzyszy hasło: "Zrównoważone budownictwo - ekonomia, ekologia, człowiek". Będzie można się dowiedzieć, między innymi, czym jest budownictwo pasywne. Co wyróżnia domy pasywne i dlaczego mają one przewagę nad tymi zwykłymi - wyjaśnił to Annie Skoczek doktor Roman Pieprzyk z Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego:

Dr Roman Pieprzyk: - Dom pasywny to budynek o krańcowo niskim zużyciu energii. Zapotrzebowanie na ciepło w domu pasywnym to tylko 10 watów na metr kwadratowy. Jeżeli mamy dom o powierzchni 150 m2, ja potrzebuję do jego ogrzania suszarkę do włosów. Dom ten musi mieć doskonałą izolację, żeby nie uciekało ciepło, musi być szczelny na przepływ powietrza. Ktoś zapyta, jak można żyć w tak szczelnym domu. Tam jest wymieniane powietrze w energetycznie rozsądny sposób: powietrze zużyte jest wyprowadzane na zewnątrz, a wprowadzane jest powietrze świeże. Ciepło ze zużytego powietrza przerzucamy na powietrze świeże w wymienniku ciepła – rekuperatorze. Potrafię odzyskać 96% tego ciepła, a resztę tylko dogrzeję, korzystając z kolektorów słonecznych.

Piotr Sobania: - Kolektory próżniowe, które nie potrzebują słońca, potrzebują światło dzienne. Potrzeba około 20 tysięcy złotych przy domu 250 metrów.

Dr Roman Pieprzyk: - W budynkach pasywnych zapotrzebowanie na energię, w porównaniu do tych budynków, które aktualnie budujemy, gdzie jest tylko 10% i to 10% ja jestem w stanie w 100% pokryć energią odnawialną. Ja nie zużywam węgla.
Badano na zachodzie, o ile te koszty inwestycyjne są większe, wypadło 5-8% więcej. Przy czym to są koszty inwestycyjne, my zapominamy, że potem będą koszty eksploatacyjne. Teraz, gdy trzeba by było wybudować dom pasywny, to trzeba się zastanowić w jakiej technologii, czy szkieletu drewnianego, czy murowany i tu się okazuje, że wśród domów pasywnych najtańszym jest dom ze szkieletem drewnianym, taki jest tu na targach pokazywany.

Marcin Paczyński – produkt manager Steico SA: - Przy domu 100-150 m2 należy się liczyć z kosztem 3-3,5 tys złotych za m2, dom w pełni wykończony z przyłączami.

Do 2011 roku na terenie Unii Europejskiej będzie można budować tylko domy pasywne. W Polsce ta granica została wydłużona o 2 lata.

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.